TopStar

28. října 2018 23:43

Oblíbená postava Simpsonových končí: Apu kvůli politické korektnosti odchází...

Tak tohle asi žádný fanoušek Simpsonových nečekal. Apu Nahasapeemapetilon byl nedílnou součástí seriálu po celou dobu jeho existence. Tvůrci teď ale oblíbenou postavu indického obchodníka odstraní. Fanoušci si stěžují, že je Apu protkán rasistickými stereotypy. Co na to říkáte?

Herec Hank Azaria ozvučuje postavu Inda Apu Nahasapeemapetilon už pořádnou dobu. Obchodník Apu je nedílnou součástí seriálu už od roku 1990. Azaria si již indický přízvuk osvojil a je tak s postavou Apuho sžitý. Herec ale nedabuje pouze Inda, svůj hlas propůjčuje i policejnímu náčelníkovi Wiggumovi, Komiksákovi či barmanovi Vočkovi. Teď se ale Hank zaměřil na postavu Apua, když shlédl dokument ‚‚Problém s Apuem‘‘. Pro BBC zmínil, že postava je problematická, protože Apu je svou prací, počtem dětí a fingovaným manželstvím představen jako typický Ind a v lidech to vyvolává domněnky, že takový je úplně každý Ind.

Hank také zmínil, že Apu byla jediná postava z Jižní Asie v americké televizi. Jako malého postavu Apua šikanovali, ale bylo to pouze v rámci seriálu, nikdo nečekal, že se to zvrtne a šikanovaní budou všichni Indové ve Spojených státech. ‚‚Rozhodně to nebyl můj úmysl. Chtěl jsem přinést lidem radost a smích.‘‘ Na otázku o budoucnosti postavy Azaria odpovídá, že je odchod Apua definitivní.

‚‚Samozřejmě, že je vtipný, ale to neznamená, že tohle znázornění je přesné, správné nebo spravedlivé, ale vede to do zákeřností rasismu… protože si toho ani nevšimnete, i když je to přímo před vámi. Stává se to natolik normálním, že o tom ani nepřemýšlíte. Apu odráží, jak nás Američané vidí: podlézavý, vychytralý, přihlouplý,‘‘ nechal se slyšet komik Hari Kondabolu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také