TopStar

11. června 2015 10:00

Odešel Saruman! Připomeňte si nejslavnější role Christophera Lee, padoucha ze Star Wars i Pána prstenů

Opustila nás další legenda!

Ve věku 93 let nás v neděli opustil legendární britský herec Christopher Lee. Jeho filmová kariéra se rozpíná od Tří mušketýrů přes Drákulu až ke Star Wars, nejvíc jej ale proslavila role Sarumana z filmové trilogie Pán prstenů, jíž si zopakoval i v nedávném Hobitovi.

Lee vyrůstal v Londýně, Švýcarsku a anglickém Fulhamu a následně studoval na Wellington College, po vypuknutí 2. světové války se ale dal k armádě a dotáhl to až do britského letectva. Přes něj se dostal ke zpravodajské službě, která jej využívala především v Africe, po válce však Lee v jejích službách nezůstal a začal se věnovat herectví.

Jeho kariéra začala na konci 40. let a prospěl jí hlavně Hamlet z roku 1948, v němž se Lee objevil po boku Lawrence Oliviera. Následně se dotkl snad všech žánrů, obzvlášť ho ale zaujaly horory, kterými se probíjel několik desetiletí.

Lee byl také nadšený zpěvák. Takhle si na festivalu v Karlových Varech zapěl Prodanou nevěstu:

Status filmové legendy Lee hojně využíval v 21. století, kdy se prosadil v mnoha velkolepých podívaných. Pán prstenů, Star Wars, Zlatý kompas, Alenka v říši divů, Hugo a jeho velký objev… Leeho charisma filmaři vytěžili na maximum a ještě letos ho uháněli s novými rolemi. Jeho skon nás tedy nepřipravil o klasika v důchodu, ale o stále aktivní filmovou persónu.

Lee zemřel v neděli ráno v londýnské nemocnici Chelsea and Westminster. Tři týdny se zde léčil kvůli srdečním a dýchacím potížím, takže své 93. narozeniny, které slavil 27. května, strávil na lůžku. 7. června 2015 potom vydechl naposledy, jeho smrt ale byla oznámena až dnes. Budiž mu země lehká. A hlavně ať se z jeho práce těší ještě mnoho generací filmových fanoušků!

Nejslavnější role Christophera Lee:

Slavná Sarumanova řeč z Pána prstenů:

Christopher Lee jako Dracula ve filmu z roku 1958:

Sdílejte článek

Přečtěte si také