TopStar

3. dubna 2015 23:18

Petr Cífka

ODHALENO: Porsche má jasno v tom, co zabilo Paula Walkera

Zrovna ve chvíli, kdy jde Rychle a zběsile 7 do kin, má odborná komise konečně v rukou posudek, jenž vnáší do celé situace jasno.

Právě teď se miliony fanoušků v kinech loučí s Paulem Walkerem, jehož život vyhasl 30. listopadu 2013, když se svým dlouholetým kamarádem Rogerem Rodasem odjížděl z charitativní akce a přepůlil super sporťák Porsche Carrera GT o strom. Za volantem seděl právě Rodas, nadšený fanoušek a sběratel automobilů, zkušený řidič a občasný závodník (mluvíme o legálním závodění na okruzích). Oba byli na místě mrtví. Rodas zemřel na mnohačetná vnitřní zranění, Paul Walker zjevně ještě žil ve chvíli, kdy vůz zachvátily plameny.

K nehodě došlo v místě, kde byla maximální povolená rychlost 70 km/h. Ještě před samotným vyšetřováním se samozřejmě objevila celá řada spekulací a mnohé útočily na vůz samotný. Porsche Carrera GT je nekompromisní sportovní vůz, který svému řidiči nedá nic zadarmo. Má obrovskou sílu, minimum elektronických asistentů pro začátečníky a na hraně umí být poměrně zákeřné. Postupem času se ale ukázalo, že dvojice opravdu jela příliš rychle a zběsile. Podle záběrů z bezpečnostních kamer, brzdných stop a škod napáchaných na stromech a dokonce i přeražené lampě, se nakonec ukázalo, že vůz jel zhruba sto padesát kilometrů v hodině!

Automobilka Porsche se ovšem rozhodla zahájit své vlastní nezávislé vyšetřování, aby očistila své jméno. A došla k závěru, že za nehodu jednoznačně mohl právě Roger Rodas. Kromě toho, že nepřizpůsobil řízení předpisům a stavu vozovky, taktéž podle Porsche zanedbal údržbu samotného vozu. V případě jeho vlastní Carrery GT totiž šlo o exemplář, který byl spíše výstavní. Jeho pneumatiky proto nebyly v optimální kondici a navíc se ukázalo, že se krátkou jízdou nemohly dostatečně zahřát a získat potřebnou přilnavost. Při řezání zatáček na limitu pak bylo mnohem pravděpodobnější, že Porsche tzv. ustřelí mimo silnici.

A přesně to se stalo. Právníci Porsche tak pravděpodobně zasadili poslední střípek do mozaiky, která definitivně ukazuje na řidičskou chybu. Vůz byl totiž po přezkoumání automobilkou i policejními orgány označen za funkční a zcela prostý skrytých vad.

Paulu Walkerovi, jehož život vyhasl na sedadle smrti, ani jeho rodině to už sice nepomůže, ale za celým případem lze definitivně udělat tlustou čáru.

A vy se můžete jít rozloučit s Paulem do kina. Závěr Rychle a zběsile 7 je natočen tak tklivě, že nezůstane jedno oko suché.

Sdílejte článek
Štítky Porsche vyšetřování automobilka Paul Walker

Přečtěte si také