TopStar

18. srpna 2018 06:50

Markéta Škorňová

Oleg v tísni: Osud hladovějícího ruského vězně nenechává chladným ani české celebrity

Tomáš Klus, Aňa Geislerová nebo například Jana Plodková. To je jen hrstka českých celebrit, kterým není jedno situace kolem ukrajinského filmaře Olega Sencova, který je držen v ruském vězení v Labytnangi, kde již 92. den drží hladovku. Organizace Člověk v tísni proto vyhlásila na Instagramu kampaň na jeho podporu.

Oleg Sencov je ukrajinský filmař a známý odpůrce ruské anexe Krymu, kterého v srpnu 2015 odsoudil moskevský soud ke dvaceti letům vězení za to, že se na jaře roku 2014 pokusil, spolu se svým společníkem, podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko na anektovaném ukrajinském poloostrově.

Celý proces kritizovala Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International a nyní se k ní přidala mimo jiné i česká organizace Člověk v tísni. Ta vyhlásila na sociální síti Instagram kampaň, ve které vyzývá, aby uživatelé pořídili a sdíleli fotografie s hashtagem „olegvtisni“.

Osud Olega není lhostejný ani českým umělcům, kteří kampaň hojně podporují.

Celý svět má obavy především ze zdravotního stavu filmaře, který již 92. den drží protestní hladovku. Tou se domáhá k propuštění 64 Ukrajinců z ruských věznic. Podle některých zahraničních zpráv zhubl již 30 kilogramů. To však vězeňská správa odmítá.

Uvidíme, zda Olegovi nějak pomůže i „česká podpora“. Člověk v tísni příspěvky na Instagramu vytiskne a zašle do vězení.

Sdílejte článek

Přečtěte si také