TopStar

3. června 2013 06:40

Blanka Konrádová

Olina odvezla do Ameriky Matuškovy talismany a krabice s dopisy!

Čtyři roky po smrti Waldmera Matušky je v domě v Saint Pete Beach všechno jako za jeho života. Olga Matušková nic nevyhodila. Dokonce i polštář, na kterém spával, dosud nepřevlékla.

„Pomáhá mi to. Přijde mi, jako by tu s námi pořád byl,“ říká Olina a přiznává, že je pro ni naprosto vyloučené, aby dům někdy prodala. Památek na legendárního zpěváka v něm během posledních dnů ještě přibylo. Olga si totiž z Česka přivezla kontejner plný talismanů a dopisů od fanoušků. „Některé věci jsem měla znovu v rukou po dvaceti letech a to mi vehnalo slzy do očí,“ svěřila se.

„My jsme na to odepisování byli trošku lajdáci, ale nikdy jsme nic nevyhodili a ani teď to nevyhodím,“ prozradila. „Část věcí zapůjčíme muzeu, které Waldovi fanoušci vybudovali v Josefově u Jaroměře ve východních Čechách a něco ofotím do knihy.“ Olga se synem Waldíkem připravuje o Waldemarovi Matuškovi životopisnou knihu. Bude v ní jeho pohled na dějinné události, které byly interpretovány jinak, než se skutečně udály. „Walda říkal: Nebudu nikomu nic vnucovat, ať si to každý rozebere sám, ale takhle jsem to zažil já,“ vysvětluje.

Waldemar jí knížku začal diktovat šest měsíců před smrtí, v době, kdy ještě vůbec netušil, že se jeho zdravotní stav tak zkomplikuje. Olina ji právě dokončuje a na podzim by měla vyjít. „Pracuji na tom nepřetržitě dva roky a protože si grafiku děláme sami, máme s tím dost práce. Ale moc nám záleží na tom, abychom to Waldovi nepokazili, aby byl na nás hrdý.“

Olga byla v Praze pouhé tři týdny, ale kdykoliv mohla, šla za Waldemarem na hrob. Dokonce i před odletem, protože ten den uplynuly přesně čtyři roky od jeho úmrtí. Urna s popelem zpěváka leží na Vyšehradě nedaleko jeho milovaného Vlasty Buriana. „Ne, na Floridu ho nikdy nepřevezu. Snad jen malinkou část popela. Symbolicky,” říká Olina, která byla šťastná, že mohla „s Waldou“ strávit tolik času.

S přízní zpěvákových fanoušků se v Praze setkávala na každém kroku. „Lidi Waldu pořád milují a přenášejí to na mě a Waldíka. Když nás potkali na ulici, tak nás někdy i objali, protože pro ně představujeme kousek jeho. To bylo opravdu dojemné,“ říká.

Do Prahy se Matuškovi vrátí v září, aby v Lucerně oslavili 50. výročí K.T.O., s nimiž Walda s Olinou zpívali pětatřicet let, a taky 40 let od natočení filmu Noc na Karlštejně. Přímo na hradě bude uveden komponovaný pořad, jenž bude vzpomínkou na populárního zpěváka.

Ivana Bachoríková


Přečtěte si také