TopStar

9. dubna 2018 09:49

Jiří Kubeš

Opustil nás pan režisér! V neděli zemřel Juraj Herz

Ve věku 83 let zemřel držitel Českého lva za celoživotní dílo, herec a režisér Juraj Herz. Ten je autorem například jednoho z nejlepších československých filmů Spalovač mrtvol či filmu Petrolejové lampy. O jeho úmrtí informoval veřejnost herec Andrej Hryc.

Filmové nebe k sobě zavolalo dalšího z velikánů. V neděli zemřela legenda českého a slovenského filmu Juraj Herz (†83). Zemřel po několikaměsíční těžké nemoci, kdy ho loňského roku navíc postihla i mozková ataka.

Po několika týdnech hospitalizace v pražské nemocnici na Homolce se o něj následně doma starala jeho partnerka, herečka Martina Hudečková (54). Juraj Herz měl zemřít v klidu rodinného kruhu. O jeho úmrtí informoval veřejnost jeho kolega, herec Andrej Hryc. Informaci se prý dozvěděl od bratra Juraje Herza Ladislava.

Slovenská i česká kinematografia pred chvíľou utrpela nenahraditeľnú stratu. Jeden z najúžasnejších režisérov, akých som...

Posted by Andrej Hryc on Sunday, April 8, 2018

Mezi nejznámější Herzovi filmy patří Spalovač mrtvol, Sladké hry minulého léta, drama Petrolejové lampy, nebo první český horor Upír z Feratu a mnoho dalších.

Za svoje celoživotní dílo si v roce 2009 převzal Ćeského lva. V Karlových Varech zase o rok později dostal Křišťálový glóbus za dlouholetý přínos světové kinematografii. Od slovenského prezidenta Kisky získal Řád Bílého dvojkříže II. za mimořádné zásluhy v oblasti kultury, filmového umění a za mimořádné šíření dobrého jména Slovenské republiky.

Sdílejte článek

Přečtěte si také