TopStar

26. dubna 2013 16:30

Blanka Konrádová

Osobní věci božské Marilyn Monroe budou v Praze!

Obdivovatelé Marilyn Monroe (1926–1962) si smlsnou! Tato ikona filmového plátna, milenka bratří Kennedyů a opravdový sex symbol minulého století, bude prostřednictvím svých osobních věcí od 30. května na Pražském hradě.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout neucelenější kolekci kostýmů a bot z filmů i osobního života božské Marilyn. Předměty poskytli soukromí sběratelé z celého světa. Budou mezi nimi i dosud nepoublikované fotografie, úryvky z deníků herečky a ukázky z filmů, jež jí přinesly věhlas.

Výstavu Marilyn navíc doplní díla slavných autorů zobrazující ideál ženské krásy. Zastoupeni budou například Antonio Canova, Yves Klein nebo Andy Warhol. Unikátní expozice tak propojí módu, sofistikované umění a fenomén ženské krásy jako věčné inspirace.

Expozice vznikla v loňském roce jako originální pocta americké krásce při příležitosti 50. výročí její předčasné smrti. Je dílem kurátorů italského muzea Salvatore Ferragamo.

Stejně jako další hollywoodské star i Marilyn Monroe milovala výtvory proslulého mistra ručně šité obuvi Salvatora Ferragama. Vlastnila několik desítek párů jeho bot, každý s jednoduchým designem a ani jeden bez jehlového podpatku.

Podle kurátorů výstavy Stefanie Ricci a Sergia Risaliti jsou výstava i katalog plody pečlivé přípravy a výzkumu, zahrnujícího studium dokumentů, fotografií, filmů a spisů, což jim ve výsledku pomohlo porozumět mnoha aspektům života nejslavnější herečky všech dob.

Výstava je koncipována jako mezinárodní putovní přehlídka po ose Florencie, Praha a Tokio. V Praze potrvá do 20. září.

-iba-

Sdílejte článek
Štítky výstava boty expozice Marilyn Monroe Andy Warhol ženská krása

Přečtěte si také