TopStar

7. července 2018 10:36

Osudy hollywoodských div, ze kterých vás zamrazí

Každé z těchto dam se podařilo podmanit si Hollywood. U jejich nohou ležely tisíce mužů. Osud každé z těchto hereckých hvězd byl ale tragický.

Greta Garbo 1905 1990, narozena ve Švédsku

Její záhadnou a chladnou krásu přirovnávali ke sfinze. A dívka přitom začínala jako prodavačka v supermarketu...

Ve 14 letech zemřel Gretě otec. Aby dívka pomohla osamocené matce, rozhodla se dělat prodavačku. Jednou sháněl supermarket do své reklamy modelku na klobouky a Greta přišla velmi vhod. Tak se rozjela reklamní kariéra prosté dívky ze Stockholmu. Náhle se dostala i do menších rolí u filmu. Za svého působení ve školním dramatickém kroužku se dívenka seznámila s režisérem Mauritzem Stillerem a ten ji naučil, jak se pohybovat před kamerou. Zároveň jí vymyslel pseudonym Garbo. Po premiéře filmu Gösta Berling pozval zakladatel studia MGM Louis B. Mayer dívku i režiséra do Hollywoodu.

O vztahu Garbo a Moritze se hojně spekulovalo. Jedno bylo jisté - šlo o lásku. Roku 1928 Stiller zemřel. Greta měla v té době před svatbou s hercem Johnem Gilbertem. Když ji ale studio nepustilo na Stillerův pohřeb, naznak protestu se Greta rozhodla svatbu zrušit. A právě to se jí možná stalo osudným - do konce života zůstala bezdětná a opuštěná.

O bisexualitě Grety se začalo mluvit ještě více, když básnířka Mercedes de Acosta vydala své memoáry. V těch popisovala vášnivý vztah se svou přítelkyní. A podle všeho měla Garbo poměr i se zpěvačkou Billie Holiday, herečkou němého filmu Louise Brooks a dále herečkami Lilyan Tashman a Tallulah Bankhead.

Stejně prudce jako její kariéra začala, tak i skončila. Poslední roli ztvárnila Greta roku 1941 ve svých 36 letech. Od té doby přestala chodit na světské večírky a objevovat se na veřejnosti vůbec.

Po hereččině smrti se rozhořely diskuze o její angažovanosti ve špionáži. Z utajovaných archivů se ukázalo, že za Druhé světové války byla Greta součástí tajných služeb hned dvakrát. Poprvé odhalovala nacistické špióny a vynášela informace o jejich působení. A podruhé pomohla při převozu fyzika Nielse Bohra z Dánska do Ameriky, aby pomohl Spojeným státům se stavbou jaderných zbraní.

Marlene Dietrich 1901 1992, narozena v Německu

Na jednu stranu patřila celému světu, na tu druhou nikomu. Maria Magdalene Dietrich se narodila v městečku u Berlína. Ještě v dětství si vymyslela vlastní pžezdívku spojením dvou svých jmen. Tak vzniklo Marlene. Dívka hrála na houslích a dokonce si zkoušela působení v orchestru. Odtud ji ale velmi záhy vyhodili, protože prý rozptylovala svou krásou muzikanty.

V tu chvíli si dívka uvědomila své přednosti a rozhodla se stát herečkou. 10 let působila Marlene jen v epizodních rolích dokud si jí nevšiml režisér Josef von Sternberg. Pozval ji do svého filmu Modrý anděl a právě tento snímek se stal pro Dietrich vstupenkou do Hollywoodu.

Dietrich sice byla celý život provdána za Rudolfa Siebera, to jí ale nepřekáželo začínat si pletky s mnoha jinými muži i ženami. Jejími milenci byli John Gilbert, Maurice Chevalier i James Stewart. Spisovatel Erich Maria Remarque hrál v hereččině životě také velmi důležitou roli. Dlouhý románek trval až do samotné jeho smrti. Právě Marlene věnoval hlavní hrdinku své knihy Vítězný oblouk Joan Madou. A Ernest Hemingway si s Marlene dopisoval celých 30 let.

Dietrich říkávala: ‚‚Sex se ženou je mnohem lepší, než sex s mužem. Se ženou žít ale nezačnete.‘‘ Její nejznámější milenkou byla herečka Mercedes de Acosta. Mezi dalšími byly Greta Garbo, Anne Warner nebo Dolores del Río, o které Dietrich tvrdila, že je nejkrásnější ženou Hollywoodu.

Když se Hitler dostal k moci, vláda se snažila dostat herečku zpět do své vlasti a nabízela jí neuvěřitelné honoráře. Hvězda ale odmítla a fanaticky podporovala protivníky Německa. Když jezdila Marlene ve vlacích s vojáky, kde měla bavit svými hereckými vystoupeními, trápila se a prožívala všechna muka společně s vojskem. Spala v zákopech a myla se roztátým sněhem.

Vivien Leigh 19131967, narozena ve Velké Británii

Vivien Leigh lámala nejen srdce, ale rozbíjela i celé rodiny. Její skandální vztah a posléze i manželství s hercem Laurencem Olivierem začal tak, že se dívka přišla podívat na natáčení, kde Olivier hrál. Dívala se na něj a náhle vykřikla: ‚‚Tohle je muž, kterého si vezmu!‘‘ Vše by bylo v pořádku, kdyby nebyli oba aktéři ve ‚‚šťastných‘‘ manželstvích. A manželka Laurence byla ke všemu tou dobou těhotná! Románek Vivien a Laurence začal roku 1936 a 1940 se dvojice vzala. Jejich vztah se považuje za největší romanci 20. století.

Dopisy, které herec Vivien psal mají dost otevřený charakter a svědčí o neskonalé lásce jednoho k druhému. ‚‚Miluji vás a uctívám vás jako bohyni,‘‘ psal herec své milé a přiznával, že na ni stále myslí. V dalším dopisu blahopřeje Leigh k nové roli ve snímku ‚‚Jih proti Severu‘‘, která ji vynesla na pomyslný vrchol.

Časté užívání léků proti tuberkulóze, kterou chytila Vivien na jednom ze svých turné, zhoršovalo den ode dne její zdravotní stav. Leigh trápily časté hysterické záchvaty, napadala muže a dělala mu scény přímo při natáčení. Po rozvodu se herečka přestěhovala do skromného domku poblíž Londýna. Zcela ignorovala rady lékařů a nezajímala ji ani diagnóza, že tuberkulóza zachvátila obě plíce a Vivien by měla okamžitě jít do nemocnice. 7. července 1967 byla jedna z nejzářivějších hereček nalezena mrtvá ve svém domě.

Brigitte Bardot 82 let, narozena ve Francii

Roku 1956 natočil režisér Roger Vadim dívku ve svém provokativním filmu And God Created Woman. A právě díky tomu se herečce dostalo neskonalé slávy, i když poněkud skandální. Všichni mluvili jen o pikantních scénách s přítomností této krásky.

A právě Roger Vadim se stal dívčiným prvním mužem. Záhy po rozvodu si vzala Brigitte krasavce Jacquese Charriera a jejím třetím mužem byl Gunter Sachs. Roku 1992 se Bardot znovu vdala, pro tentokrát za Bernarda d'Ormaleho, ovšem i s ním se velmi brzy rozvedla.

Roku 1973 oznámila Bardot ukončení kariéry a rozhodla se věnovat boji za práva zvířat. Právě to se pro dívku stalo vášní, která hraničila se šílenstvím. Roku 1986 založila herečka vlastní fond a vložila do něj v přepočtu 60 milionů korun, kdy prodala na jedné z aukcí všechny své šperky.

Bardot otevřeně kritizuje veřejnost za to, že jí maso. Zároveň je odpůrcem muslimů a islámské víry. ‚‚Mám po krk těch lidí, kteří nás ničí, okupují naši zemi a cpou nám své názory.‘‘ A o nic mírněji se nevyjadřuje o homosexuálech: ‚‚Jako maškarádové příšery, kroutí zadkem a všude rozhlašují, jak je nikdo netoleruje.‘‘ Za své názory byla herečka roku 2008 udělena pokuta ve výši 300 tisíc korun.

Dnes žije herečka úplně sama v domku Saint-Tropez a je majitelkou nespočtu zvířecích druhů. Podle všeho žije na území Brigitte přes 200 zvířat.

Audrey Hepburn 1929 1993, narozena ve Velké Británie

Ikona stylu, herečka Zlatého věku Hollywoodu, žena, jejíž jméno bylo vždy asociováno s krásou, talentem a dobrým srdcem. Audrey si prošla těžkou životní cestou od prostého děvčete z Británie až po legendární osobnost.

Audreyino zdraví se podlomilo za doby Druhé světové války kvůli hladomoru a provázelo herečku až do konce jejího života. Když bylo dívce 14 let, společně se svými příbuznými se přidala na stranu holandského odboje a právě tam pak nějakou dobu žila se svou matkou.

Roku 1948 došlo k hereckému debutu Hepburn ve filmu Nederlands in 7 Lessen, ovšem celosvětový úspěch jí přinesl snímek Prázdniny v Římě z roku 1953. Roku 1989 si zahrála Audrey ve svém posledním filmu Navždy režiséra Stevena Spielberga, kde ztvárnila roli anděla.

Audrey byla neobyčejnou ženou ve všech slova smyslech. Dokonce měla dost neobvyklého domácího mazlíčka Pippina. Nešlo o kocoura ani pejska, nýbrž o jelena! Právě toho si oblíbila při natáčení snímku Zelené království, a tak si ho vzala domů.

Roku 1992 při své návštěvě Somálska měla Audrey čím dál tím větší bolesti břicha. Když se vrátila z Afriky, zjistila svou diagnózu - rakovinu tlustého střeva. Po náročné operaci prožila Hepburn několik měsíců a posléze skonala v menším švýcarském městečku Tolochenaz.

Sdílejte článek

Přečtěte si také