TopStar

15. května 2015 15:33

Barbora Koukalová

Pánové, bacha na ně! Tyhle dvě muslimské kočky jsou nejvíc cool vojandy na světě

Vypadají sice jako modelky, ale jsou to momentálně dvě nejpopulárnější členky armády na světě. A co je na nich divného? Létají s bojovými stroji a pocházejí ze zemí, kde by něco takového bylo ještě nedávno absolutně nemyslitelné. Dvě hrdinky – pilotky muslimky.

Ani u nás na Západě není tak obvyklé, že byste za kniplem bojové stíhačky nebo letadla viděli sedět ženu. A teď si představte, že se díváte na největší armádní hvězdy ze zemí Tisíce a jedné noci, kde tohle bylo ještě před nějakým čase něco naprosto nemyslitelného.

Dvě muslimské pilotky Nílúfar Rahmání (23) a Mariam Mansúri (36) už jsou ale dávno slavné i za hranicemi svých zemí, protože jejich životní příběh i odvaha postavit se konvencím jednoduše fascinuje.

Mladičká Nílúfar z Afghánistánu je úplně první bojovou pilotkou ve své zemi a stala se jí hned po pádu Talibanu. Ten dosud ženám nic takového neumožňoval (respektive vůbec nic), ovšem rodačka z Kábulu měla štěstí, že se změnil režim zrovna v té době, kdy si chtěla splnit svůj sen létat. Vydobyla si navíc i respekt u svých mužských kolegů, kteří doposud byli jen zvyklí na ženy u plotny a zahalené v nikábu.

Frajerka, která vystřílela islamisty

To majorka Mariam ze Spojených arabských emirátů své mužské kolegy rovnou šokovala. Sice není jedinou pilotkou v armádě, ale je první ženou nejen letectva SAE, která vedla bojový útok na islamisty v Sýrii. Historky o tom, jak její hlas z vysílačky odrovnal americké piloty, kteří pomáhali s útokem, jsou dodnes legendární a Mariam je na ně stále tázána během hromady rozhovorů, které pořád dokola poskytuje.

Tyhle dvě holky jsou prostě momentálně v kurzu a obdivuje se jim nejen arabský svět, ale i ten náš. Protože se nebojí. Protože jsou to frajerky. Protože musí bojovat nejen s darebáky, ale i s mužskou společností. Protože trestají zákeřné islamisty. Protože jim uniformy děsně sluší. Protože ony umí lítat a my ne. A protože jsou prostě děsně cool.

(bk)

Sdílejte článek
Štítky islamista

Přečtěte si také