TopStar

30. ledna 2018 16:00

Pedofilové řádí! Jak to s nimi vypadá v módním odvětví?

Už pořádnou dobu se mluví o sexuálním harašení v Hollywoodu a fanoušci mají stále nových obvinění už po krk. Jméno Harvey Weinstein už není pro nikoho neznámé a slovo feminismus má ve společnosti za poslední dobu taky své místo. Nyní se ale objevují novinky o pedofilii v módním odvětví a mluvit o něm začínají mnohé modelky! Jak to tedy je ve skutečnosti?

Se sexuálním obtěžováním v Hollywoodu už se všichni tak nějak smířili, jako by to bylo na denním pořádku. Nyní se ale otevírá nová etapa bouřlivého obvinění. Čeká svět další otřes v podobě pedofilie v módním průmyslu? Modelingová agentka Carolyn Kramer promluvila o skandálním incidentu. Na podzim loňského roku jí prý zavolala jedna z jejích modelek, které zastupuje, a v slzách zveřejnila šokující příběh. V roce 1983, když bylo manekýnce pouhých 16 let, byla nejmenovaná modelka znásilněna francouzským fotografem. Jeho jméno zatím známo není.

‚‚Všichni jsme věděli, že je svým způsobem zvrhlý, ale že by někoho znásilnil? To nikoho ve snu nenapadlo,“ zveřejnila pro média Kramer.

Je to 14 let, co Carolyn z módního průmyslu odešla. Dodnes má ale pocit viny, že nedělala nic s amorálním chováním některých fotografů a návrhářů. A že toho věděla mnoho. ‚‚Mnohé z těch dívek, které padly do spárů úchylů, byly mladší 16 let. A já neudělala nic, abych to zastavila,“ napsala agentka na svém facebookovém profilu.

Kramer také zveřejnila, že když se dostala na místo v prestižní modelingové agentuře Elite New York, kde pracovaly Cindy Crawford či Linda Evangelista, bylo pro ni šokující, že mladičké, třeba i patnáctileté dívky se posílaly na několik let do velkoměst napospas všem zvrhlostem. A i když si tyto dívky na fotografy nestěžovaly, bylo vidět, že se něco odehrávalo. A rozhodně to nebylo dobré. Prý se jednalo o každou druhou dívku.

‚‚Byl tu celý seznam fotografů, kteří si chtěli s mladičkými laňkami užít. Já s tím měla skoncovat. Ale nemohla jsem, protože by mě vyhodili,“ tvrdí Carolyn Kramer.

Nebyli to ale jen fotografové, kdo si na dívky dovolovali. Jeden z členů vedení modelingové agentury a hledač talentů John Casablancas měl s neplnoletou dívkou dokonce plnohodnotný vztah, což přišlo Carolyn krajně nemístné.

Nehledě na to, že oproti minulosti už jsou pravidla a smlouvy pod silným dohledem a fotografové jsou srovnáni do latě, sexuální obtěžování a pedofilie tu stále své místo mají. 87 % modelek při jednom z průzkumů zmínilo, že dívky byly vyzvány svléknout se, ačkoli se o tom předem vůbec nemluvilo. A 28 % promluvilo o sexuálním násilí.

Většinou modelky ale o svých negativních zkušenostech před svými agenty nemluví a nechávají si to dlouhá léta pro sebe. A když se to nějaký ten agent dozví, nic neudělá a nezasáhne, protože podle něj o nic zvláštního nejde.

Carolyn Kramer si vyzkoušela práci hned ve 4 modelingových agenturách. Všechny byly podle jejích slov prohnilé skrz naskrz. Všechny agentury pořádaly soukromé večírky v uzavřených klubech, tam se dívky seznamovaly s fotografy, redaktory a dalšími mediálními giganty a podle jejich chování se posléze ukázalo, zda se dívky dále ve své kariéře prosadí. ‚‚Je mi z toho zle, když si vzpomenu, že jsem toho byla součástí,“ zakončila Kramer svou zpověď.

‚‚Když jsem zveřejnila na Facebooku své přiznání, mnozí se mnou přestali komunikovat. Všichni se zkrátka bojí o své místo a pověst. Kdybych neměla nic společného s tím, že 14leté dívenky chodily na focení samotné a zůstávaly s fotografy osamotě, nestyděla bych se tolik a necítila pocit viny.“


Přečtěte si také