TopStar

26. září 2017 08:37

Jiří Kubeš

Po dlouhé nemoci ráno zemřela Květa Fialová

Po dlouhé nemoci dnes ráno zemřela Květa Fialová (†88). Herečce selhalo srdce poté, co se její už tak špatný zdravotní stav ještě zhoršil, a byla převezena na kardiologii do jedné z pražských nemocnic. 

Poslední tři roky svého života Květa Fialová strávila v Alzheimer centru. Tam pomalu ale jistě ztrácela kontakt se světem. V té době prodělala krvácení do břicha a infarkt. Od té chvíle se na veřejnosti už neobjevila. Dnes ráno herečce selhalo srdce poté, co se její už tak špatný zdravotní stav ještě zhoršil, a byla převezena na kardiologii do jedné z pražských nemocnic.

„Pro mě je to strašně smutné, odpusťte. Nerada bych hovořila o maminčině zdravotním stavu. Je to pro mě těžká situace, nezlobte se,“ cituje hereččinu dceru Zuzanu Hášovou (55) deník Blesk.

Květa Fialová se do paměti českých diváků zapsala především díky filmům jako Limonádový Joe, kde se proměnila v barovou zpěvačku Tornádo Lou. V Babičce ztvárnila kněžnu. Jako hraběnka vystoupila zase v komedii Adéla ještě nevečeřela. Opomenout nelze ani roli Šarloty z Účastníků zájezdu a mnoho dalších.

Život Květy Fialové

Květa Fialová se narodila roku 1929 ve Veľkých Dravcích na Slovensku. Se svou rodinou tam žila do roku 1938, kdy byla nacionalisty vyhnána do Čech. Přestěhovala se tak do Žďáru u Police nad Metují a později do Borohrádku.

Charismatická herečka měla celý život problémy se vztahy k mužům. V květnu roku 1945 ji totiž s pistolí u hlavy znásilnili dva sovětští vojáci. Ti pak byli před jejíma očima popraveni. Ve svých vzpomínkách uvádí, že od té doby si zprotivila sex. Přesto našla dlouholetou lásku, svého druhého manžela Pavla Hášu, se kterým strávila šťastné půlstoletí, a se kterým má dceru Zuzanu Hášovou. Pavel Háša zemřel před osmi lety na Alzheimerovu nemoc.

Období po válce

Po válce se pak Květa Fialová vydala na dráhu herectví. Přitahovalo ji divadlo. Vystudovala tak brněnskou JAMU, prošla postupně několika oblastními scénami a od konce 50. let, zprvu ještě za éry Jana Wericha, působila v Divadle ABC, respektive v Městských divadlech pražských.

Před kamerou debutovala koncem 40. let. Stala se Marjánkou v pohádce Dařbuján a Pandrhola nebo Florindellou v Princezně se zlatou hvězdou, hrála vinohradskou vražedkyni či svůdnou andělíčkářku v seriálu Hříšní lidé města pražského. Často dostávala role šlechtičen, včetně to v parodii Fantom Morrisvillu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také