TopStar

5. července 2019 14:00

Po svatbě s Julianne Moore: Jaký film přivezla hvězda letošních Varů?

Zahajovacímu víkendu festivalu vládla Julianne Moore, okouzlující hollywoodská hvězda. Českým divákům představila filmovou novinku Po svatbě. Čím je unikátní?

V roce 2006 natočila oscarová dánská režisérka Susanne Bierová melodrama Po svatbě a stále se jedná o velmi sympatické dílo. Není proto divu, že se tématu chopil i Hollywood a rozhodl se pro vlastní adaptaci silného příběhu o znovunalezeném rodiči a rodinných patáliích, které odhalení z minulosti přinese. Novou verzi napsal i zrežíroval Bart Freundlich (Sexy 40), manžel slavné herečky Julianne Moore, pro kterou přichystal i jednu z hlavních rolí. A dotek zámořské profesionality je na filmu jasně vidět.

Po svatbě se ukáže

V příběhu sledujeme spokojený vztah zámožné podnikatelky a úspěšného výtvarného umělce, který naruší příjezd zástupkyně sirotčince v Indii; právě tam se totiž chystá charitativně založená podnikatelka investovat a vyžaduje osobní představení projektu. Do toho se ústřednímu páru vdává dcera a na svatbě dojde k šokujícímu odhalení – její skutečnou matkou není podnikatelka, nýbrž právě nadlouho ztracená dětská pečovatelka.

Největší odchylkou oproti původnímu filmu je genderové rozložení hlavního tria. Zatímco v dánské verzi se jednalo o dva muže a jednu ženu, nyní sledujeme dvě ženy a jednoho muže. Kromě tohoto převrácení pohlaví je však příběh téměř totožný, a tak, pokud jste třináct let staré dánské drama viděli, novinka pro vás nic nového nepřinese. Je však hezké sledovat odlišné filmařské přístupy napříč kontinenty – zatímco Evropa se drží syrovějšího pojetí, Hollywood dává přednost větší vyhlazenosti.

Skvělí herci dominují

Samostatnou kategorií je pak obsazení, které představuje hned trojici výrazných hvězd. Jistě, už v dánském originálu obstaral hlavní úlohu Mads Mikkelsen, nyní známý z Honu, Casina Royale, Hvězdných válek či marvelovského Doctora Strange; tehdy se však o takovou hvězdu nejednalo. Což však neplatí pro Michelle Williams, loni za film Místo u moře počtvrté nominovanou na Oscara. V nové verzi právě ona ztvárňuje Mikkelsenovu roli a ráznou pečovatelku v indickém dětském domově jí bez problémů uvěříte. Stejně tak ani Julianne Moore nemá problém s úlohou bohaté podnikatelky, která se musí vyrovnat s příchodem mladší sokyně.

Opěvovaná herečka se v roli ukazuje jako profesionálka každým coulem, což ostatně ukázala i při své karlovarské návštěvě. Společně s Freundlichem i jejím filmovým manželem Billym Crudupem (Vetřelec: Covenant, Strážci: Watchmen, Spotlight) se podařilo diváky navnadit na vskutku romantickou podívanou, což příběh beze zbytku splňuje. Pokud si tedy potrpíte na poctivá rodinná dramata, v nichž není o nějaké ty slzy nouze, filmem Po svatbě vedle nešlápnete.

Text: MS

Sdílejte článek

Přečtěte si také