12. září 2018 12:18
Markéta ŠkorňováPoznáte muže na fotce? Slavný hollywoodský herec zachraňoval přeživší po tragickém 11. září
Tak schválně, kdo z vás by v hasičském úboru poznal slavného hollywoodského herce? Muž, jehož tvář je spojena s filmovými záporáky, byl jedním z hrdinů poté, co 11. září 2001 teroristé unesli čtyři letadla a dvě z nich narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku. Předtím, než se stal slavným, byl herec hasičem. Po letech tak opět oblékl hasičskou uniformu a spěchal pomáhat s hledáním přeživších.
Už víte, kdo se skrývá na fotce? Kdo z vás tipoval hollywoodského herce Steva Buscemiho (60), tak tipoval správně! Byl to právě Buscemi, kdo před sedmnácti lety oblékl hasičskou uniformu a přispěchal na pomoc záchranářům po pádu Dvojčat v New Yorku.
Málokdo ví, že v letech 1980 až 1984- dříve než se Steve stal slavným hercem, pracoval jako hasič v centru Manhattanu. A o téměř dvacet let později se k hasičům opět připojil, aby zachraňoval oběti tragického teroristického útoku, který navždy změnil svět.
„Bylo skvělé se spojit s hasičskými jednotkami, se kterými jsem pracoval před mnoha lety a znovu se setkal s některými kolegy,“ popsal silný zážitek před několika lety herec. „Fakt, že tam jsem a pomáhám zachraňovat přeživší, mi velmi pomáhalo nemyslet na to, jak hrozná věc se stala,“ dodal.
Facebooková stránka Brotherhood of Fire už v roce 2013 připomněla Stevův nezištný akt odvahy. „Spoustu lidí ví, kdo je herec Steve Buscemi. Málokdo už si ale uvědomuje, že patří k těm nejodvážnějším, kteří se nebáli a přispěchali na pomoc,“ uvádí se na stránce. „Je jen málo dochovaných fototek, které dokazují, že se k hasičům Steve po pádu Dvojčat připojil. Neexistují ani žádné rozhovory, protože je odmítnul. Nebyl tam pro své zviditelnění, chtěl jen pomoct.“
Herec už se sice řadu let hasičství nevěnuje, ale práci hasičů podporuje, jak jen to jde. A to nejen finančně, ale především se snaží, aby se na toto důležité povolání nezapomínalo a lidé si hasičů vážili.
Steve Buscemi vyrůstal ve Valley Stream, Long Island. Už v posledním ročníku střední školy zatoužil po herecké kariéře. Přestěhoval se na newyorský Manhattan a začal studovat herectví v Lee Strasberg Theatre Institute. Čtyři roky pracoval přes den jako hlídač a hasič, po večerech pak vystupoval jako komik v nočních klubech. První zkušenosti před filmovou kamerou sbíral v nepříliš zdařilých filmech nezávislých režisérů. První větší roli homosexuálního rockového zpěváka Nicka, umírajícího na AIDS, vytvořil v milostné komedii Pohledy na rozloučenou.
Největšího úspěchu však dosáhl zásluhou významných režisérů nezávislého filmu, v jejichž dílech nejčastěji představoval temné charaktery mužů mimo zákon s vypoulenýma očima. Například postřelený holič Charlie v povídce Tajuplný vlak (r. J. Jarmusch), bossův zabiják Mink v retro gangsterce Millerova křižovatka (r. J. Coen), či nájemný zabiják pan Růžový v gangsterce Gauneři (r. Q. Tarantino).