TopStar

5. srpna 2018 12:00

Ilona Blašková

Práce youtuberů může být i pěkná dřina. Vyzpovídali jsme youtubera MenT a Míšu Be Ha!

Práce youtuberů vypadá na první pohled jako jedna velká pohodička. Sem tam natočí nějaké video nebo nasdílí na sociální sítě nějaký příspěvek a ještě si tím vydělávají slušný kačky. Nenechte se ale zmást! Vyzpovídali jsme pro vás dva mega úspěšné české youtubery a ti nám práskli, jako to v tomto internetovém světě chodí.

Youtuber MenT má přes milion odběratelů. S nahráváním videí o počítačových hrách začal ve dvanácti letech. Ve čtrnácti podepsal smlouvu s přední internetovou společností a dnes je jeho jméno obchodní značkou. „To video se musí připravit, vymyslet, natočit a sestříhat. To jsem to řekl hodně zjednodušeně. Do toho další sociální sítě, které se musí plnit obsahem,“ řekl youtuber.

Jako jeden z mála nahrává videa každý den. Do toho se snaží odpovídat fanouškům na komentáře a zprávy a samozřejmě řeší schůzky a obchodní nabídky. „V Čechách je dost celebrit, které takové věci dělají, že vezmou každou práci. Což chápu, všichni potřebujeme jíst. Já se ale snažím opravdu si vybírat, podle toho, zda je mi ta značka vůbec sympatická. V zahraničí se dají youtuberingem vydělat fakt ohromný peníze. Tam kde bydleli ti nejbohatší herci, tam bydlí i někteří youtubeři. Je to skvěle placená práce i tady u nás, ale když se to srovná s tím zahraničím, tak je to úplně něco jiného,“ prozradil MenT.

Youtuberka Míša Be Ha má 330 tisíc odběratelů. Krásná teenagerka točí videa od dětství. Móda, kosmetika, cestování ale i vtipné scénky a každodenní život. To všechno zachycuje na kameru. „Nejde tam vidět ten zbytek. Musím si všechno zorganizovat. Emaily, stříhat všechny ty videa, který trvají třeba dvanáct hodin a zároveň u toho musím spravovat všechny své ostatní sítě a ukazovat, že mam fajn život,“ prozradila.

Dřív se prý firmy snažily s youtubery uzavírat bartery, tedy požadovat po nich propagaci produktu jen za to, že věc dostanou zadarmo. Situace se prý ale zlepšila. „Sama jsem si zpočátku nemyslela, že by se tím dalo dobře živit. Podle mě je to velmi dobře placené,“ řekla Míša.

S prací souvisí i ztráta soukromí. „Ne vždycky je ti dobře a máš náladu se s kýmkoliv setkat. Jdeš po ulici a lidé tě oslovují a ty jsi jim samozřejmě hrozně vděčný, že tě sledují a mají rádi. A chceš působit příjemně, když už tě konečně potkali, ale někdy je zkrátka té pozornosti až moc,“ řekla youtuberka.

Sdílejte článek