TopStar

3. září 2019 18:47

Pražské Národní divadlo chystá nové vzrušující premiéry! Co připravuje naše nejnavštěvovanější scéna?

V právě zahájené sezoně 2019/2020 připraví činohra, opera a balet ND společně dvě desítky premiér. I tentokrát půjde o směs klasiky i původních titulů. Přinášíme vám ochutnávku toho nejlepšího, na co se v nové sezoně můžete těšit.

„Velice si vážím jak diváků, kteří k nám pravidelně chodí už léta, tak všech nových, kteří se rozhodli dát šanci moderní činohře,“ říká k nové sezoně umělecký šéf Činohry ND Daniel Špinar, pod jehož vedením vznikne sedm nových premiér.

12. března 2020 bude mít premiéru provokativní inscenace s ironickým, štiplavým textem francouzského dramatika Vincenta Macaigna Stát jsem já. Půjde o vůbec prvé uvedení této hry u nás, jejímž dějištěm je jisté království. Postavy nápadně připomínají dnešní politiky. Uvidíme, jak si s tématem poradí režisér Jan Mikulášek.

Novinkou bude i doplnění činoherního souboru o čtyři nové herecké tváře, kterými jsou Zuzana Stivínová, Anna Fialová, Robert Mikluš a Petr Vančura.

Budovu Státní opery čeká znovuotevření po několikaleté rekonstrukci. Velkolepou událostí sezony bude operní gala 5. ledna 2020, jež představí nejslavnější kapitoly pozoruhodné minulosti této skvostné budovy.

„Jsem přesvědčen, že dalším z vrcholů sezony ve Státní opeře se stane inscenace opery Karola Szymanowského Král Roger, v koprodukci s varšavským Teatrem Wielkim, Královskou operou ve Stockholmu a dalšími partnery, v režii renomovaného polského operního a filmového režiséra Trelińského,“ říká nový umělecký ředitel Opery ND, renomovaný norský manažer Per Boye Hansen. Kromě toho chystá opera další čtyři premiéry a několik koncertů.

Balet ND připravuje v nové sezoně čtyři významné premiéry v duchu sloganu Stále v pohybu. 30. 11. 2019 můžete ve Stavovském divadle spatřit premiéru baletu Leonce a Lena podle stejnojmenné politické satiry Georga Büchnera z roku 1838 v choreografii Christiana Spucka. Baletní komedie vypráví příběh melancholického Leonce, prince z království Poppo a krásné Leny, princezny z Pipi, kteří byli svými rodiči zasnoubeni. Oba se vůli svých královských otců vzbouří a nezávisle na sobě uprchnou do Itálie, kde se nepoznáni do sebe zamilují. Po odhalení identit přijímají své předurčené místo na trůnu.

Nesmíme zapomenout ani na festival Pražské křižovatky. Letošní ročník se tematicky váže na motiv hlasu, naslouchání, slyšení. „Neustále máme na mysli dědictví Václava Havla, vztah divadla a politiky,“ píší dramaturgyně Sodja Lotker a Marta Ljubková na webu festivalu, který se bude konat na podzim 30. 9. – 6. 10. 2019 a do Prahy přinese spousty zajímavých uměleckých kusů a tvůrců, například Susanne Kennedyovou nebo Gisele Viennovou.

Diváci všech generací se i tuto sezonu mohou těšit na bohatou nabídku rozličných doprovodných programů, setkání s tvůrci, diskusí po představeních, různých workshopů pro veřejnost a dalších speciálních akcí pod značkou ND+. Nadále pokračuje i oblíbený cyklus besed pod názvem ND Talks, který přináší otevřený dialog odborníků s širokou veřejností. A nezapomeňte, jen do 8. 9. můžete využít tradiční 30% slevu v rámci Divadlobraní na všechna zářijová představení.


Přečtěte si také