TopStar

1. prosince 2014 21:02

Lenka Zajícová

Případ Evy Michalákové. Norské úřady jí vzaly děti. Co se s nimi stalo?

Paní Michalákové před několila lety odebraly její dva syny. I když policie v jejich případu neshledala žádný důkaz proti daným obviněním, tak úřady nechtějí děti jejich matce vrátit. Té dosud zbývaly jen oči pro pláč.

Petr Mach a Tomáš Zdechovský se připojili k protestu před norským velvyslanectvím v EU proti postupu norských úřadů. Bez pádných důkazů byly Michalákové odebrány děti, které mohou být brzy nabídnuty k adopci.„Paní Michaláková se ocitla v těžké životní situaci ze které se sama nemůže bez pomoci nás všech dostat, proto jsme se jí rozhodli veřejně podpořit,“ sdělil Petr Mach ve své výzvě občanům ČR.Již spousty lidí díky této výzvě začaly přispívat na transparentní účet zřízený Občanským sdružením Jeden domov, kde se vybralo za krátký čas již přes čtvrt milionu korun. Finanční pomoc má být určena na zaplacení veškerých nákladů spojených s navrácením Davida a Denise jejich matce - české občance Evě Michalákové. Nejvíce peněz bude dle svých slov potřebovat na dobrého advokáta - tedy toho, který se nebojí norského Barnevernetu (norská sociálka). Spousta norských advokátů jí totiž odmítlo pomoc s odůvodněním, že nechtějí přijít o licenci. Do případu se již v posledních dnech vložila i česká diplomacie.Proti odebrání českých dětí norskými úřady se sepisují v ČR nejen petice, ale také se pořádají demonstrace před norskou ambasádou, kde se lidé s transparenty dožadují navrácení českých dětí české matce.Případ šokuje postupem norských úřadů - nejen tím, že dva bratry Denise a Davida rozdělily do dvou pěstounských rodin, ale i tím, že matka, která není z ničeho obviněna, má právo vidět své dva syny pouze dvakrát ročně na dobu dvou hodin. Při návštěvách je jí bráněno mluvit s dětmi česky, nesmí s nimi mluvit o jejich otci, nesmí děti obejmout... Jakmile tyto pravidla poruší, tak se vystavuje předčasnému ukončení setkání s milovanými dětmi.Oba chlapci se tímto způsobem distancují od rodného jazyka rodičů, jejich národnosti a především od mateřské lásky.V petici se dále poukazuje na naprostý zákaz styku dětí se širší rodinou - např. jejich dědečkem. Zoufalá Češka bojuje za navrácení svých dětí již několik let, boj nevzdává a věří, že podpora národa jí pomůže k tomu, aby jí děti byly vráceny.

Celý problém začal před několika lety, kdy si česká matka stěžovala na to, že děti chodí z předškolního zařízení hodně “ušpiněné” a měla výhrady k tomu, jak se starají o jejího syna Denise, který trpěl specifickou nemocí / zúžením trávicí trubice/ a měl problémy při stravování. Jeho dietní režim nebyl školkou dodržován..Odpovědí na její stížnosti bylo nesmyslné obvinění ze zneužívání dětí, které se však neprokázalo. Police případ záhy odložila.

Pokud byste chtěli Evu Michalákovou podpořit v boji o navrácení jejích dětí, je možno

přispět transparentní účet u Fiobanky : 2100689721/2010


Přečtěte si také