TopStar

17. dubna 2019 14:00

Tereza Šulcová

Reakce českých celebrit na hořící katedrálu Notre-Dame:

Pařížskou katedrálu Notre-Dame v pondělí k večeru zdevastoval rozsáhlý požár, který zničil celou dřevěnou střechu. Podařilo se zachránit cenné artefakty, ovšem několik jich bylo zničeno v plamenech. Jak tuto událost vidí české celebrity? Vyjádřil se Leoš Mareš, Lucie Bílá, Andrej Babiš a další.

Prezident České republiky Miloš Zeman se vyjádřil přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Plameny nenávratně pohltily symbol a velký kus evropské historie, duchovní i kulturní. Zkáza Notre Dame pana prezidenta nesmírně zarmoutila,“ vzkázal hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Na Twitteru se vyjádřil i Andrej Babiš. „Je mi smutno, když vidím ty hrozivé záběry pařížské katedrály Notre-Dame, která je zahlcena plameny. Napsal jsem SMS prezidentovi Emmanuelu Macronovi, pro kterého je to stejná tragédie jako pro celý francouzský národ,“ zveřejnil na sociální síti.

Tuto tragédii sledovaly desítky tisíc lidí po celém světě. Příčina požáru není stále jasná. Hasičům se podařilo převzít kontrolu nad plameny až po přibližně devíti hodinách. Úřad pařížského prokurátora vyloučil terorismus a pravděpodobně se jednalo o nehodu.

I Leoš Mareš se vyjádřil na Instagramu. „Představte si, kdyby shořela Katedrála svatého Víta nebo Orloj. Nikdy bych neřekl, že to je v dnešní době možné,“ napsal svým stoupencům. Lucie Bílá zveřejnila fotografii hořící katedrály a z jedné věty je patrné, že tato událost zasáhla nejen Francouze, ale celý svět. „Dívám se na záběry hořícího Notre Dame a brečím,“ svěřila se zpěvačka.

Francie chce Notre-Dame co nejdříve obnovit. Bylo založeno již několik sbírek. Peněžitou pomoc v hodnotě 2,6 miliardy korun slíbil například francouzský miliardář François-Henri Pinault. Český ministr kultury Antonín Staněk je připraven nabídnout Francii pomoc českých odborníků, kteří by pracovali na obnově této historické budovy.

Sdílejte článek
Štítky požár

Přečtěte si také