TopStar

11. října 2013 17:27

Jana Fikotová

Rozloučení s textařem Zdeňkem Rytířem: Manželka mu splnila poslední přání

Marie Rottrová (71), Petr Spálený (69), Marta Kubišová (70) či Václav Neckář (69). Všechny tyto hudební hvězdy proslavil textař Zdeněk Rytíř (69). Bylo tedy více než jasné, že budou mezi těmi, kdo se přijdou zesnulým textařem naposledy rozloučit.

V pátek se konal pohřeb jednoho z nejlepších textařů domácí pop-music Zdeňka Rytíře, který zemřel na náhlou srdeční příhodu. Pohřeb byl původně plánovaný jen v rodinném kruhu v Řevnicích, rodina ale vyhověla nakonec četným přáním jeho kolegů a přesunula obřad do pražských Strašnic.

Po písních Marty Kubišové, které zazněly pražským krematoriem, promluvil zpěvák Václav Neckář. „Je těžké říct všechno. Zdeněk ale bude žít dál ve svých písních.“ Poté zazpívala píseň Malé kotě Rytířova manželka Helena, jelikož to bylo jeho jediné přání. Celý akt měl velmi dojemnou atmosféru, jelikož Rytíře považovali jeho přátelé a blízcí za velmi přátelského a milého člověka.

Rytíř měl zaregistrováno 1025 písňových textů a patřil mezi nejúspěšnější hudební textař v zemi. Psal například pro Lenku Filipovou, Václava Neckáře, Karla Gotta, Hanu Hegerováou a mnoho dalších. Jeho posledním textem se stala píseň My už jiný nebudem, kterou napsal před dvěma lety pro skupinu Olympic.

Zdeněk Rytíř se narodil 11. dubna 1944 v Táboře. Byl velkým milovníkem poezie, kterou též psal na vysoké škole. K psaní textů se dostal coby člen skupiny Mefisto. Hrál ve skupinách Blue Five, Hells Devils a Karkulka.

-juf-


Přečtěte si také