TopStar

31. ledna 2018 14:12

Jiří Kubeš

S láskou Vincent. První polský film nominovaný na Oscara

Je to přesně týden, co byly oznámeny nominace na ceny Oscar. Z nich akademici vybrali polsko-britský snímek "S láskou Vincent". Jedná se o celovečerní film vytvořený technikou olejomalby. Top Staru se podařilo exkluzivně spojit s jeho režisérem.

Film s Láskou Vincent sbírá jedno ocenění za druhým. Teď má našlápnuto i na Oscara. Od zveřejnění nominací se roztočil mediální kolotoč kolem režisérské dvojice snímku. Je prakticky nemožné je vyzpovídat. My jsme ale využili moderní technologie. Spojili jsme se na dálku s jedním z režisérského dua. „Jsme ve stejné kategorii s takovými giganty, jako jsou Pixar nebo Disney. Víte, oni vyhrávají každý rok a my jsme takoví outsaideři. Ale právě oni jsou teď pod tlakem. Aby obhájili dřívější vítězství. My jsme v klidu. Snažíme se udělat to nejlepší tím, že budeme šířit poselství našeho filmu. Je to poprvé v polské historii, kdy animovaný polský film je nominovaný na Oscara. Tak teď plníme místní noviny. Je to velké téma.“ pronesl režisér snímku Welchman.

Pro britsko polský režisérský pár je oscarová nominace hlavně symbol prestiže. Ale také splnění závazku vůči všem, kteří na filmu pracovali. A jaký příběh tedy uchvátil akademiky natolik, že mu dali šanci v boji o Oscara? Záhada smrti jednoho z největších malířů v dějinách Vincenta Van Gogha. Pro Welchmana je hrdina. Van Gogh ho dostal tím, že ve dvaceti letech čtyřikrát přišel o práci. Rodina ho kvůli tomu odepsala, ale on na to nedal. Nepolevil a svým malířským stylem ze sebe udělal génia. Svou tvorbou dal umění jiný směr.

Snímek s Láskou Vincent je vlastně první celovečerní film vytvořený technikou olejomalby. Autoři filmu vybrali 500 výtvarníků z celého světa. Během třídenního soustředění je učili techniky malby Vincenta Van Gogha. „Vybrali jsme 125 malířů z 25 zemí světa. I když to byli skvělí malíři, tak to byl dosud nejpomaleji vznikající film. Zabralo to v průměru tři dny, než se udělala pouhá jedna vteřina animace. Jeden animovaný záběr trval týden.

Nominovaný film už dorazil do Česka. Vidět ho můžete ve vybraných kinech.

Michaela Široká, Ilona Blašková

Sdílejte článek

Přečtěte si také