TopStar

10. července 2014 18:13

Lenka Zajícová

Slavná producentka Sherry Lansong: "Na herectví jsem bohužel neměla."

Sherry Lansong je absolutní špičkou ve svém oboru. Šéfovala společnosti Paramount Pictures a 20th Century Fox. Její největší bariérou v životě? Muži, pochopitelně.

Do salonku v hotelu Pupp jsme přišli o půl hodiny dřív než jsme měli. Upřímně jsem se nemohla dočkat, Sherry Lansing na Filmovém festivalu oslaví s manželem 23. výročí svatby. Prý je to dokonalé místo. Nejvíce se těší na snímek Ostře sledované vlaky, ale ten uvidí až po příletu domů. Ve Varech bohužel není čas. „Vypadáte úplně jako moje neteř!“ Řekne Lansing poté, co vejdu do salonu. Tento rozhovor bude dobrý, cítím to v kostech.

Jaké byly počátky vaší hvězdné kariéry?

Absurdní. V té době v mém okolí nebyly žádné filmové školy a moji rodiče trvali na tom, abych vystudovala něco, co by mě mohlo v budoucnosti živit. Rozhodla jsem se, že budu studovat pedagogiku.

Tu jste studovala na univerzitě v Chicagu, že? Jak jste se dostala do Kalifornie?

Hned po škole. Ještě mi nezaschnul ani inkoust na diplomu a už jsem jela směr Los Angeles, kde jsem nejprve začala učit. Po večerech jsem ale už chodila na castingy.

Objevila jste se jen ve dvou snímcích, než jste se stala producentkou. Herectví vás nebavilo?

To je dobrá otázka. Dám vám na ni upřímnou odpověď, kterou bych asi ještě před několika lety nedala. Bavilo, ale neměla jsem prostě talent. Na place jsem se hrozně trápila. A byla jste něčím z tohoto odboru zklamaná? Najednou jste viděla věci, které běžný divák nevidí. Určitě bylo něco, co vás zklamalo.

Samozřejmě. Ale to bylo až později. Byla jsem zklamaná, když jsme natočili snímek, a ten snímek nebyl úspěšný. Věděli jsme, že byl dobrý, ale prostě bylo špatné načasování. Prostě to bylo byl propadák. To bylo to největší zklamání.

Jednou jste prohlásila, že až vám bude šedesát, zvednete se od stolu a už pracovat nebudete. Litujete tohoto rozhodnutí?

Ne, nikdy. To bylo to nejlepší rozhodnutí mého života. Já svoji práci milovala, ale věděla jsem, že je čas skončit. Byla jsem finančně zabezpečená a chtěla jsem se věnovat charitě.

Vaši nadaci jste založila poté, co vaše matka zemřela. Jaká byla vaše matka?

Ano, moje maminka umřela na rakovinu vaječníku. Byla to neuvěřitelně silná žena, kterou nezlomilo nic, ani smrt mého otce. A pak přišla rakovina a ona chřadla před očima. Nepoznávala jsem ji. Pamatuji si, že když umřel můj otec, tak k nám domů přišli jeho zaměstnanci. Já a můj mladší bratr jsme si hráli v kuchyni, když jeden z mužů říkal, že matce pomůže s firmou. Ona se zvedla ze židle a řekla ne: „Ty mi nepomůžeš, ty mě naučíš, jak firmu vést.“ Byla báječná. A pak vidíte, že vám takovou silnou ženu vezme rakovina. Sebere ji jako vítr z chodníku a vy neuděláte nic.

Jak dlouho vaše nadace funguje? Je to už 12 let a vybrali jsme přes 340 milionů dolarů, to není špatné, že?

Producentka Sherry Lansingová přijela se svým manželem Williamem Friedkinem do Karlových Varů, protože ten na závěr filmového festivalu převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Sdílejte článek

Přečtěte si také