TopStar

28. října 2013 10:47

Jana Fikotová

Slavný režisér vítal Václava Neckáře mezi starce. Co přáli ostatní?

Zpěvák Václav Neckář oslavil nádherné sedmdesáté narozeniny. Popřát mu přišel Menzel, Patrasová, Janeček či Svěcený.

Velkolepou narozeninovou oslavu uspořádal Václavu Neckářovi jeho bratr Jan. Na akci jako první dorazil režisér Jiří Menzel, který Neckáře přivítal mezi starce. „Ahoj, jsem rád, že už jsi taky dědek a vítám tě Vašku mezi námi. Moc mě těší, že jsi zdráv a pořád ještě kokrháš. Přeji ti jen to nejlepší.“

Jako jedna z mála dam, které se na oslavě objevily, byla zpěvačka a herečka Dáda Patraová. Ta Neckářovi popřála hlavně zdraví a štěstí. „Toho nikdy není dost,“ s milým úsměvem řekla Dáda. To houslový virtuos Jaroslav Svěcený dojal zpěváka svým hraním na housle až k slzám. Mezi gratulanty jsme potkali i hudebního bosse Františka Janečka, Zdeňka Podhůrského, Jiřího Vondráčka či baviče Petra Novotného.

„Jsem moc rád, že jste přišli, kamarádi. Vůbec jsem nečekal, že to bude tak velkolepé. Moc vám za to děkuji. Jsem upřímně šťastný," přiznal Václav Neckář, který jako usměvavý kluk se sametovým hlasem, na konci šedesátých let okouzlil celé Československo.

Václav Neckář se sice narodil v Praze, ale vyrůstal v Ústí nad Labem. Po svém prvním angažmá v mosteckém divadle, odešel do plzeňské Alfy, kde poprvé potkal zpěvačku Martu Kubišovou. Odtud chybělo už jen málo k účinkování v pražském Rokoku, kde vystupovaly takové hvězdy, jako Waldemar Matuška, Helena Vondráčková či Eva Pilarová.

Toto divadlo dopomohlo Neckářovi i k herecké profesi. Pro svůj film Ostře sledované vlaky, si ho vybral režisér Jiří Menzel a nabídl mu roli stydlivého železničáře Miloše Hrmy. „Castingem prošlo velké množství herců. Nakonec jsem svého železničáře našel v Rokoku. Nikdo neměl totiž tak plachý a nevinný kukuč jako Vašek, což jsem do filmu bezpodmínečně potřeboval,“ přiznal Menzel. S Neckářem pak natočil ještě Skřivánky na niti.

S Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou vytvořil Václav v roce 1968 pěvecké trio Golden Kids, které slavilo nejen úspěchy na domácí scéně, ale i v Německu či Francii. Skupina se v lednu 1970 rozpadla, a to z důvodu zákazu pěvecké činnosti Marty Kubišové na území ČR. Václav Neckář se vydal na sólovou dráhu a se svým bratrem Janem založil skupinu Bacily, s níž vystupuje dodnes. V roce 2002 Neckáře postihla mozková mrtvice, po roční rekonvalescenci se opět vrátil ke zpěvu.

U příležitosti výročí jednoho z našich nejpopulárnějších zpěváků vychází výběr jeho hitů z let 1965 až 2013 včetně nové písně Podzim od autorské dvojice Jaromír Švejdík a Dušan Neuwerth. Oba před dvěma lety stáli za Neckářovým posledním studiovým albem Dobrý časy s velkým hitem Půlnoční.

-juf-


Přečtěte si také