TopStar

20. února 2018 18:00

Ilona Blašková

Slovenský písničkář Martin Harich vydal své páté album s názvem „Mapy“

Slovenský písničkář Martin Harich před časem vydal své v pořadí už páté album s názvem "Mapy". No a teď mu vyšlo nově i na vinylu, což si pochopitelně zasloužilo křest! Bublinky se ale nekonaly. Martin gramodesku totiž pokřtil netradičně – pískem!

Není to jen tak nějaký písek. Pro Martina má velkou hodnotu, protože si ho nasbíral do kelímku po měsíčním kráčení v Santiagu de Compostela. Je to pro něj taková symbolika, protože deska se jmenuje „Mapy“ a vznikla z velké části na cestách.

Bylo pro Martina těžké, že tam neměl profesionální nahrávací studio? "Já jsem se toho trochu bál, že to vzniká na různých místech a že to nebude mít tu kvalitu. Ale konkrétně skladbu s názvem Marilyn Monroe jsme nahrávali v Praze. A to v jednom z nejlepších studií na mikrofon, který stojí víc než moje dodávka. Pak jsem to porovnal s refrénem, který jsem nahrával v našem starém karavaně. Bylo to lepší, protože tam bylo víc energie a něco, co nejde ničím nahradit,“ řekl Harich.

Nahrávat desku na cestách po Evropě a Asii zabralo 9 měsíců. Šlo o zpěvákův experiment. Nejradši vzpomíná na Vysoké Tatry. Nahrávání totiž předcházely 4 hodiny výstupu bez pořádného přísunu kyslíku. S krásným výhledem, Tatrami nad hlavou a svítícím sluníčkem. V hloubi duše věří, že přes mikrofon dokázal tuto energii přenést do písničky.

I když mluví perfektně anglicky, prorazit na zahraniční trh pro něj není priorita. Přestože začínal v anglické talentové soutěži." Když mi bylo 15 let, začal jsem se živit hudbou. Považoval jsem za splněný sen, že můžu dělat to, co mě naplňuje. Moct zpívat písničky lidem. A jestli jich bude 200 nebo 2000, to jsem neřešil. Měl jsem možnost si to vyzkoušet v soutěži X factor. Ten velký svět, je o něčem jiném," prozradil zpěvák.

Hlavním motivem jeho hitů je láska. Ne vždycky ale ta šťastná. Podle Martina budou o lásce písničky i za tisíc let. Je to spouštěč, který v člověku vyvolá pocit „pojď napsat text a hudbu“. Jedná se o příběh, kdy se střídají lepší a horší pasáže a to ho na tom baví nejvíc.

Sdílejte článek