TopStar

8. srpna 2018 09:48

Smutná zpráva: Chicagská legenda Stan Mikita se odebral do hokejového nebe

Fanoušci světového hokeje jsou v slzách. Hokejový svět přišel o legendárního ledového mága, slovenského rodáka Stana Mikitu (†78). Ten získal dvakrát Hart Trophy pro nejlepšího hráče sezony a stal se členem Hokejové Síně slávy.

Dvaadvacet let, tedy celou svou kariéru strávil vlastním jménem Stanislav Gvoth v dresu Chicago Blackhawks. Ačkoli neměl výšku typického hokejisty, kompenzoval to svou houževnatostí a průbojností.

Jak se vlastně rodák z někdejšího Československa dostal do vzdáleného Chicaga? Roku 1948 ho po komunistickém převratu adoptoval strýček Joe se svou ženou Anne. Ti žili v St. Catharines v Ontariu. ‚‚Když se mnou teta a strýc přišli na nádraží v Praze, přemýšlel jsem, jaká bude Kanada. Ale když jsem viděl, že vlak je připraven k odjezdu a matka s otcem tam zůstávají, chytil jsem se sloupu a plakal. Každý centimetr jízdy vlaku jsem se snažil vyskočit a vrátit se k rodičům,‘‘ komentoval kdysi hokejista. I přesto se velmi rychle vzchopil a věnoval veškerou pozornost sportu. Ačkoli neuměl chlapec zprvu ani slovo anglicky, velmi záhy se naučil veškerou hokejovou terminologii.

NHL si za Chicago poprvé Mikita zahrál v sezoně 1958/59 ve svých 19 letech. ‚‚Kouč Teepees mi řekl, abych si vzal nějaké oblečení, protože mě hodí na vlak do Chicaga. Tak jsem se zeptal, proč tam jedeme a on odpověděl, že mají nějaké zraněné hráče a potřebují mě v příštím zápase. Přišel jsem k vlaku a očekával lůžkový vůz. Jenže průvodčí mi řekl, že na něj nemám lístek, tak jsem jel na dřevěné lavici a celou cestu nezamhouřil oka,‘‘ popisoval Stan svůj prvotní euforický moment.

Hokejista si vysloužil za svou kariéru Hart Trophy, Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče a Lady Byng Trophy pro nejslušnějšího hráče NHL dva roky po sobě (1967 a 1968). To se žádnému jinému hokejistovi za celou historii nepovedlo. Bodování soutěže vyhrál i v letech 1964 a 1965.

Také byl Slovák jedním z prvních hráčů, kteří začali nosit helmu. Na konci roku 1967 mu totiž střela utrhla kus ucha a on se rozhodl, že by nikdo neměl podstupovat podobnou bolest, proto šel ostatním generacím příkladem.

Roku 2015 byla Mikitovi diagnostikována demence s Lewyho tělísky (nemoc mozku, která napadá paměť a způsobuje halucinace a poruchy spánku). ‚‚Jeho duše už odešla,‘‘ nechala se v roce 2015 pro deník Chicago Tribune slyšet jeho manželka Jill Mikita.

Mikita se stal čtrnáctým nejproduktivnějším hokejistou historie NHL. Před něj se v řadě postavili pouze tři hokejisté.

Sdílejte článek
Štítky Chicago úmrtí hokej Kanada

Přečtěte si také