TopStar

16. února 2019 11:00

Markéta Škorňová

SOBOTNÍ ROZHOVORY: Ženy jsou i v umění stále podceňované, myslí si laureátka ceny Vladimíra Boudníka Lenka Vilhelmová

GRAFIKA ROKU- Rozhovor s Lenkou Vilhelmovou

Grafika roku je výstavním projektem s dlouholetou tradicí a je v České republice zcela jedinečnou akcí, zaměřující se na představení a zprostředkování současné grafické tvorby širokého spektra českých umělců - grafiků. Ruku v ruce s výstavou Grafika roku jde i cena Vladimíra Boudníka. Toto prestižní ocenění má za sebou již čtyřiadvacátý ročník a laureátkou ceny se teprve popáté stala žena - inspirativní Lenka Vilhelmová.

Dnešní SOBOTNÍ ROZHOVORY se ponesou v duchu krásného umění. Grafika roku 2018 a udílení cen Vladimíra Boudníka si právem zaslouží prostor v Obecním domě, kde ty nejlepší práce a díla můžete vidět po celý únor.

Únor je obecně spojený s udílením cen. Oscaři, Grammy, Emmy, BAFTA a mnoho dalších už má své vítěze. A většina z vás jejich jména moc dobře zná. Tak co se taky dozvědět více o umělcích, kteří možná nezazpívají ani „Prší, prší“ a jejich monolog „Lakomce“ od Moliéra vám nevyrazí dech, ale zato umí kouzlit na papíře?

Umění v jakékoliv podobě mě láká celý můj život. Miluji atmosféru výstav, emoce divadelních prken i historii, která na vás dýchá v muzeích. Vždy s pusou dokořán visím na každém, kdo mi se zápalem vypráví o tom, jak psal dějiny, kdo mě svým talentem rozpláče, nebo zasvětí zase o trochu víc do pro mě tak vzdáleného odvětví, jakým je grafika.

Takovou dobrou duší je i umělkyně Lenka Vilhelmová - laureátka 24. ceny Vladimíra Boudníka. Lenka Vilhelmová patří k umělecké generaci nastupující na výtvarnou scénu v polovině 80. let 20. století. Množství realizovaných projektů, a to ať domácích nebo zahraničních, svědčí o tom, že se tvůrčí práce stala její každodenní nutností.

Posted by Grafika roku on Tuesday, February 5, 2019

„Lence Vilhelmové je blízká kontinuální forma vyjádření, která umožňuje sledovat proměny určitého fenoménu v čase a současně ji zajímá prostorové vyjádření. Spojením těchto veličin vzniká platforma pro specifický umělecký útvar - autorskou knihu. Právě ta představuje důležitou součást její tvorby. Autorskou knihu chápe jako umělecké dílo, prostorový objekt, který může představovat schránku, úkryt, ale také metaforu hlavy, což je hlavní téma celé tvorby Lenky Vilhelmové,“ řekla o umělkyni kurátorka 24. Ceny Vl. Boudníka Vilma Hubáčková.

Dáma s velkým D, nezapomenutelným hlasem, rázná, ale s pochopením k mé neznalosti, to je pro mě paní Lenka Vilhelmová, laureátka ceny Vladimíra Boudníka. Na to nejlepší z rozhovoru se můžete podívat právě zde!

Kdo byl Vladimír Boudník?

Vladimír Boudník byl český grafik a malíř, představitel aktivní a strukturální grafiky. Založil vlastní umělecký směr, tzv. explosionalismus. Vladimír Boudník se vyučil nástrojařem, za druhé světové války byl totálně nasazen v Německu. Po válce vystudoval Státní grafickou školu. Pracoval v ČKD Vysočany, nejprve v propagaci, později jako nástrojař a dílenský rýsovač.

Zde také nacházel materiál i inspiraci pro svou tvorbu. Odstřižky plechu, zlomené pilníky, matky, šrouby, raznice či kusy litiny, odpadlé při zpracování kovu, vlisovával a vtloukal do plechových plátů, které pak propaloval autogenem, škrábal do nich důlčíkem a rydlem a tloukl do nich kladivem. Z takto vzniklých matric pak tiskl své grafické abstrakce, které nazýval aktivní grafikou a které dotvářel ještě poté, co vyšly z tiskařského lisu. Ve strukturální grafice stejným způsobem používal písek, odstřižky provázků či kousky textilu. Svoje grafické listy neprodával, ale po stovkách rozdával svým přátelům z tehdejšího pražského undergroundu či spolupracovníkům z fabriky. V dělnické kantýně ostatně uspořádal i svou první výstavu, jednu z mála, jichž se za svůj život dočkal.

Cena Vladimíra Boudníka se udílí již od roku 1994 a ocenění umělci se tímto prestižním oceněním mohou pyšnit pouze jednou na za život.

Sdílejte článek

Přečtěte si také