TopStar

27. května 2013 13:00

Blanka Konrádová

Steven Spielberg fandí lesbičkám!

Když režisér Steven Spielberg vyhlašoval na filmovém festivalu v Cannes cenu za nejlepší film, panovalo v sále velké napětí. Zlatou palmu si nakonec odnesl favorizovaný snímek La Vie d'Adéle (Adélin život) tuniského režiséra Abdala Latífa Kešiše.

Režisér si pro cenu přišel i s dvěma hlavními aktérkami příběhu, herečkou Adéle Exarchopoulos a Léou Seydoux. Všichni tři sklidili obrovské ovace vestoje. Gratulaci a polibek dostali i od hollywoodské star Umy Thurman, která jim cenu předávala.

Téměř tříhodinový film líčí život mladé Adéle (Adéle Exarchopoulos). Ta se nejdřív zajímá o muže, pak ale potká Emmu, dívku s modrými vlasy (Léa Seydoux). Sblíží se, začnou spolu žít a časem se zase jejich cesty rozejdou. „Film není jen o lesbické dvojici, především jde o univerzální příběh lásky. Myslím, že je nositelem velmi silného, pozitivního poselství,“ přiznal na tiskové konferenci předseda poroty Spielberg, který sám podporuje sňatky osob stejného pohlaví.

Snímek porota vybrala z dvaceti soutěžních filmů. Kromě hlavní ceny získal i cenu Mezinárodní federace filmového tisku (Fipresci). Od začátku byl v Cannes největším favoritem společně se snímkem Inside Llewyn Davis (V kůži Llewyna Davise) Joela a Ethana Coenových.

V Cannes byly uděleny ještě tyto ceny:

Nejlepší herec: Bruce Dern – snímek Nebraska, režie Alexander Payne

Nejlepší herečka: Bérénice Bejo – The Past (Minulost), režie Asghar Farhádí

Nejlepší režie: Amat Escalante – Heli

Nejlepší scénář: Ťia Čang-kche – A touch of sin (Dotek hříchu)

Cena poroty: Like father, like son (Jaký otec, takový syn), režie Hirokazu Kore-Eda

Zlatá palma za nejlepší krátký film: Safe (Bezpečí), režie Mun Pchjong-kong

Zlatá kamera: Anthony Chen – snímek Ilo Ilo

-juf-

Sdílejte článek

Přečtěte si také