TopStar

13. října 2018 17:00

Ilona Blašková

Studie zjistila, že afrodiziakální potraviny nezvyšují chuť na sex

Analýzou vědeckých studií se zjistilo, že potraviny, které by měli působit jako afrodiziaka, ve skutečnosti nezvyšují naše libido. Londýnská nutriční terapeutka Lily Soutterová zjistila, že existuje jen málo důkazů o tom, že požívání čtyř nejznámějších afrodiziakálních potravin může zvyšovat chuť na sex.

Čokoláda

Čokoláda je dlouho považována za smyslnou potravinu spojenou s touhou. Existují ale důkazy, které by potvrdily zvýšení libida? Výzkum zveřejněný v časopise „Journal of Clinical Nutrition“ v Jižní Africe naznačuje, že čokoláda může podporovat uvolňování chemických látek, které se nazývají fenylethylamin a serotonin. Předpokládá se, že vyvolávají některé afrodiziakální účinky. Nicméně ne všechny studie byly tak pozitivní. Jiná studie zveřejněná v časopise „Journal of Sexual Medicine“ zkoumala účinky sexuální funkce u žen, které denně konzumovaly čokoládu. Studie nezjistila žádné významné rozdíly v sexuálním vzrušení mezi těmi, kteří konzumovali čokoládu denně a těmi, kteří ne. Vzhledem k protichůdným výsledkům nelze vyvodit závěry, zda je čokoláda afrodiziakální.

Víno

Alkohol a romantika byli odjakživa spojovány. Zvláště pokud jde o reklamu. Odstranění zábran je jedním z nejvýznamnějších krátkodobých vedlejších účinků, které přicházejí s konzumací alkoholu. Což tedy může zvýšit sexuální aktivitu. Výzkum z časopisu „Journal of Adolescent Health“ ukázal, že u mužů krátkodobá i dlouhodobá konzumace alkoholu snižuje pohlavní hormon testosteron. Ten je produkován během sexuálního vzrušení. Může tedy negativně ovlivnit mužské libido a sexuální výkonnost. U žen však jiná studie naznačuje, že konzumace alkoholu může zvýšit sexuální touhu, vzrušení a potěšení. Nicméně může také snížit fyziologické vzrušení. Vypití jedné nebo dvou skleniček je v pořádku. Pití většího množství alkoholu snižuje zábrany. Je spojováno s rizikovým sexuálním chováním, jako je třeba nechráněný sex.

Ústřice

Ústřice jsou asi nejznámější afrodiziakum. Jsou extrémně bohatým zdrojem zinku , který je důležitým minerálem pro produkci spermií a testosteronu. Bohužel ve skutečnosti není mnoho důkazů spojujících zinek se sexuálním zdravím. Jedna studie zveřejněná v lékařské knihovně USA zjistila, že doplňky zinku zvyšují produkci testosteronu. Uvedla ale, že při zmírnění sexuální dysfunkce u mužů účinkují omezeně.

Jahody

Mohou být tak smyslné! Ale existuje nějaký důkaz, který by podpořil tvrzení, že ovoce je afrodiziakum? Jahody jsou extrémně bohatým zdrojem vitamínu C. Jedna studie zveřejněná v časopise „Biological Psychiatry“ ukázala, že konzumace více vitaminu C může pomoci zlepšit vaskulární funkci a zvýšit uvolňování oxytocinu. Což je důležité pro sexuální aktivitu. Je však podstatné si uvědomit, že tato studie byla provedená před 15 lety na malém objemu vzorků. Proto nelze s jistotou říci, že jahody působí afrodiziakálně.

Navzdory všemu je důležité si vybrat potraviny, které nám dělají dobře a navozují příjemný pocit. Ať už to jsou jahody namočené v čokoládě nebo ve sklenici červeného vína.

Sdílejte článek

Přečtěte si také