TopStar

18. října 2013 15:50

Jana Fikotová

Superman Juraj Višný. Co ho přilákalo do Prahy?

Nejznámější kulturista bývalého Československa, průkopník kulturistiky a představitel Supermana ve slavném filmu V. Vorlíčka Kdo chce zabít Jessii (1966) Juraj Višný (76), opět dorazil do Prahy.

Charismatický a neuvěřitelně milý Slovák žijící, od roku 1968 ve Švýcarsku, přijel už podruhé podpořit největší kulturistickou show v Evropě EVL'S PRAGUE PRO 2013, která se v Praze uskuteční v sobotu 19. října. „Je to skvělá show na světové úrovni. Mám z toho obrovskou radost, jelikož kulturistika je moje srdeční záležitost,“ pochvaloval si Višný organizátory soutěže.

Ti co nejsou příznivci kulturistiky, si Juraje Višného jistě vybaví z nezapomenutelné komiksové komedie Kdo chce zabít Jessii, kde ztvárnil roli Supermana. „Když se film připravoval, nejdříve produkce oslovila asi dvě stě sportovců. Nikdo se jim však na tuto roli nehodil. V té době jsem získal několik vítězství a dostal jsem se do jakéhosi povědomí veřejnosti. Proto mě jednoho dne zavolali, zda bych se nechtěl účastnit castingu na film Kdo chce zabí Jessii. Bylo nás tam tenkrát asi pětadvacet a do finále jsme postoupili tři. Ušili nám na míru kostýmy Supermana a jednotlivě jsme předváděli přidělené úkoly,“ směje se při vzpomínce Višný a dodává, že to byla velmi zajímavá životní zkušenost. „Při castingu jsem v ateliéru musel vylézt po laně podél kulisové fasády domu do druhého patra, kde jsem skočil na balkon a po laně se vrátit zpět. Pak jsem musel rozbít kuchyň, což byla nakonec jedna ze scén ve filmu. Čím jsem při plnění úkolů zazářil, nevím, ale roli jsem dostal.“

Ve filmu hrál Juraj s pohlednou herečkou Olgou Schoberovou, která byla podle jeho slov milá a pohledná, ale tím to skončilo. „Nejprve jsem natáčel s jinou herečkou, protože paní Schoberová tenkrát natáčela něco v zahraničí. Byla krásná a příjemná.“

Film se pak měl dokonce točit i pro Američany, ale bohužel dřív než došlo ke konečné dohodě, přišli do Československa Rusové. „Pan Vorlíček už měl napsaný scénář a natáčení se plánovalo v roce 1968. Ve filmu měla hrát Schoberová, Effa i já. Místo Dany Medřické a Jiřího Sováka chtěli obsadit Shirley MacLaine a Jack Lemmona. Dokonce do Prahy přijel i americký producent, jenže pár dní na to přišli Rusové a z natáčení sešlo.“

A jak se vlastně Juraj dostal ke kulturistice? „Vždy jsem velmi sportoval. Byl jsem hubený a vysoký a říkali mi čáp. Kluci se mi smáli a mě to štvalo. Jednou mi kamarád ukázal americký časopis, ve kterém byla fotografie kulturisty Steva Reevese a návody, jak posilovat. Byl jsem z toho naprosto vedle. Časopis jsem s ním vyměnil za známky a začal jsem podle něj každý den cvičit. Mělo to neuvěřitelný efekt a kamarádi mě téměř nepoznávali. Stal jsem se chodící reklamou a hodně se tomu věnoval. Podmínky nebyly takové, jako jsou dnes, a místo činek jsem zvedal doma kovový vysavač,“ smál se při této vzpomínce stále dobře vypadající Juraj, pro kterého byl právě kulturista Steve Reeves celoživotním vzorem.

A co by radil dnešním sportovním nadšencům? „Hlavně nic nepřehánět. Kulturistika je životní styl, což platí i o jiných sportech. Pokud se to dělá poctivě a s dobrým úmyslem, je to vždycky ten správný krok,“ dodal bývalý kulturista, který se stal jakýmsi patronem největší kulturistické show v Evropě EVL'S PRAGUE PRO 2013.

Ing. arch. Juraj Višný vystudoval architekturu v Bratislavě a pracoval jako architekt ve Slovenském národním divadle. V roce 1968 se stal prvním absolutním vítězem Mistrovství ČSSR v kulturistice v Bratislavě. Je považován za průkopníka kulturistiky, který do dnešní doby přispívá i do mnoha magazínů věnovaných fitness a kulturistice. Lidé ho mohou znát především z filmu Kdo chce zabít Jessii (1966) v roli Supermana či z filmu Objížďka (1968). V roce 1968 emigroval do Švýcarska, což ho stálo vyškrtnutí ze všech kulturistických tabulek až do roku 1990. Ve Švýcarsku žije se svou rodinou dodnes a věnuje se zde nejen architektuře, ale stále je aktivním sportovcem.

-juf-

TIP Prima-Style.cz: Podívejte se na ochutnávku toho, co vás v sobotu čeká:

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také