TopStar

17. května 2018 23:00

Svatba roku už je za humny! Připomeňme si předchozí velkolepé královské svatby

Už brzy se fanoušci fešného zrzka Harryho a jeho nastávající Meghan Markle dočkají! Za pár hodin se nejopěvovanější dvojice současnosti postaví k oltáři a pravděpodobně si řekne své ano. A aby vám do té doby nebylo smutno, připomeňme si předchozí královské svatby nehledě na to, zda šlo o neskonalou láskou či prostou vypočítavost.

Princ Albert a Elizabeth Bowes-Lyon

Rodiče Alžběty II. se vzali ve Westministerském opatství v dubnu roku 1923. A že to byl pořádný poprask. Dvojice se znala od dětství, ovšem nikdo nepředpokládal, že by se nakonec mohla vzít. Princ Albert se stal po nástupu na trůn králem Jiřím VI. Dvojici se narodila dvě dítka - dcerky Alžběta a Margaret. Právě Elizabeth byla ale jednou z nejoblíbenějších světových osobností své doby. Adolf Hitler několikrát ironicky pronesl, že se ženami přichází do válečných střetů nerad, ale tahle žena ho motivuje ke stálemu progresu a posouvání se. A v posledních letech jejího života si s ní na velmi pozitivní notě dopisoval i Vladimir Putin. O životě Jiřího a zčásti i jeho ženy vypráví snímek z roku 2010 ‚‚Králova řeč‘‘.

Princ Eduard a Wallis Simpson

Příběh, na jehož motivy by měl být natočen pořádný hollywoodský slaďák. Starší bratr prince Alberta se zamiloval do dvojnásobně rozvedené Američanky (nepřipomíná vám to něco?) a nakonec se vzdal trůnu, jen aby si mohl svou vyvolenou vzít. Na příkaz Eduardova bratra Alberta nebyl na svatbě žádný ze členů královské rodiny. Celé jejich manželství bylo velmi ostře kritizováno společností, ať už kvůli podpoře Hitlerovi, Wallisiny milenecké vztahy či vyšetřování jejich rodiny FBI. Potomky dvojice neměla roku a roku1972 zemřel Eduard na rakovinu plic. Jeho žena ho přežila o čtrnáct let a na sklonku života se nechala slyšet, že po celý život pochybovala o manželově abdikaci.

Princezna Alžběta a princ Philip

Roku 1947 si mladičká Alžběta vzala Philipa Mountbattena, syna řeckého prince Andrease a princezny Alice z Battenbergu. Dvojice se seznámila ještě za mladických let, ale veřejnost byla volbou Alžběty pobouřena. Philip sice pocházel z aristokratické rodiny, jeho majetek byl ale velmi skromný. I přesto oslavil pár před rokem platinovou svatbu sedmdesátiletého manželství, což je v současnosti považováno za rekord trvání jakéhokoli královského manželství. I když je známo, že princ Philip uměl královnu vždy rozesmát a jejich vztah se zdál stále harmonický, byl to pořádný záletník. V mládí královnu nejednou podvedl, ta mu ale vždy odpustila, však šlo pouze o úlet a Philip by Alžbětu nikdy neopustil. No, láska hory přenáší.

Princ Charles a Diana Spencer

29. července 1981 si královnin starší syn vzal dvacetiletou Dianu Spencer. Ceremonii v Katedrále svatého Pavla sledovalo přes 750 milionů fanoušků. Později média zveřejnila, že noc před svatbou Charles plakal ve svém pokoji, protože si Dianu vzít nechtěl, ale královská rodina ho k tomu donutila. Jeho dlouholetou láskou byla totiž Camilla, vévodkyně z Cornwallu. Proto i přes zasnoubení a následný sňatek s Dianou románek s jeho milou neukončil. Camilla byla ale vdaná také! A dokonce se na obřad přišla podívat právě po boku svého tehdejšího muže.

Nevěsta Diana šla k oltáři v róbě za v přepočtu 3 miliony korun, která byla ozdobena desítkami tisíc perel a třpytek. Pompézní svatba ale nezaručila dvojici štěstí a roku 1996 bylo manželství se souhlasem královny ukončeno.

Princ Charles a Camilla Parker Bowles

Svou skutečnou lásku si vzal princ Charles roku 2005. Místo klasického obřadu proběhl pouze občanský sňatek ve Windsoru a v kostele dostala dvojice požehnání od Arcibiskupa canterburského. Na svatbě byli princovy synové a taé dcera a syn Camilly z předchozího manželství. Camilla má dnes titul vévodkyně.

Princ William a Kate Middleton

Je to jen pár dní, co dvojice oslavila výročí svatby. K ceremonii došlo 29. dubna 2011 ve Westministerském opatství a právě tento den byl vyhlášen jako státní svátek. Na celý obřad se dívalo přes 2 miliardy diváků a na motivy seznámení a celého průběhu vztahu dvojice byl natočen i film ‚‚William a Kate‘‘.

Zara Phillips a Mike Tindall

Roku 2011 se vdala i dcera princezny Anny Mountbatten-Windsor. Vzala si hráče ragby Mikea Tindalla. K ceremonii došlo ve Skotsku a mezi hosty se objevili o novomanželé Kate a William i princ Harry. Tři roky po svatbě se Zaře narodila dcerka a po dalších dvou letech oznámila dvojice, že čeká další děťátko. O druhé dítě však Phillips přišla. V současnosti je dívka znovu těhotná a dítě by mělo přijít na svět letos v létě.

Sdílejte článek
Štítky rozvod královna Alžběta princ Harry Meghan Markle princ Philip Diana Spencer Wallis Simpson

Přečtěte si také