TopStar

19. května 2018 20:00

Svatba roku za námi: Meghan Markle a princ Harry jsou konečně svoji!

Je to oficiální! Zrzavý krasavec princ Harry (33), kterého miluje nejedna dívka či dáma světa, a herečka Meghan Markle jsou od 19. května 2018 po dvouletém vztahu svoji. K poklidné svatbě došlo v Londýně a my si připomeneme, jak to celé probíhalo, a co nikdo nečekal.

Událo se to, na co miliony fanoušků britské královské rodiny více jak půlrok horlivě čekali: princ Harry a Meghan Markle jsou konečně manželé! Svatební slib si dvojice složila 19. května 2018 v Kapli svatého Jiří na území anglického Windsoru. Slavnostní ceremonie započala lehce po 13. hodině a celý svět grandiozní událost roku bedlivě sledoval.

Kdo všechno se objevil?

Zhruba hodinu před začátkem začali přicházet hosté, mezi kterými se objevilo i nespočet hollywoodských hvězd: Amal a George Clooneyovi, Victoria a David Beckhamovi, Tom Hardy s chotí, Elton John, Serena Williams a Alexis Ohanian, herečka Carey Mulligan, Oprah Winfrey, Meghanini kolegové ze seriálu ‚‚Kravaťáci‘‘ a mnozí další. Z českých hostů se pozvánkou pochlubila výživová poradkyně Gabriela Peacock a topmodelka Tereza Maxová v doprovodu svého muže Buraka Oymena. Lidé se ale ptali, proč zrovna Amal a George. Je to jednoduché - Amal je již dlouhá léta velmi dobrou přítelkyní nevěsty a navíc žije slavná dvojice pouhých 30 minut od hradu Windsor. A co se týče Amalina hořčičného outfitu, fanoušci byli nadšeni. Narozdíl od Victorie, která prý působila poněkud nevhodně a příliš vyzývavě, byla Amal hned po ženichovi a nevěstě hvězdou celého obřadu.

Příchod hostů sledovaly tisíce lidí. Harry a Meghan se totiž rozhodli podělit o svou radost s ‚‚prostým lidem‘‘ a na území Windsoru pozvali dva tisíce šest set čtyřicet osob, mezi kterými byli vážení občané, pracovníci královského dvora, vybraní studenti, představitelé charitativních organizací a další ‚‚poddaní‘‘ z celé Velké Británie.

Na samotnou ceremonii se tito lidé samozřejmě nedostali, ale celý proces mohli sledovat z povzdálí či na obrazovkách. Na samotném obřadu, kvůli kterému přijala Meghan Markle anglikánskou víru, byli jen ti nejbližší ženicha a nevěsty. Mohli jsme spatřit Kate Middleton, která vypadala těsně po porodu fantasticky a velmi štíhle. Je to měsíc od narození třetího potomka Catherine a vévodkyně se tak na této svatbě objevila veřejně poprvé od doby, co přivedla prince Louise na svět. Za zmínku stojí, že Kate se s Meghan velmi rychle spřátelila a Harryho volba pro ni tedy byla velmi potěšující. Pro svatební ceremoniál zvolila vévodkyně Catherine světlé šaty stejného odstínu jako královna Alžběta II. Doplnila svůj outfit kloboučkem (hlavní atribut Angličanek na významných oficiálních ceremoniích) a klasické lodičky.

Ozdobou ceremonie byly právě dvě starší dítka prince Williama a Kate. Princezna Charlotte doprovodila Meghan v roli družičky až k oltáři a princ George se stal jedním z pážat. A právě tito dva drobní přítomní nadchli celý svět svými oblečky i roztomilými manýrami. Podívejte se sami!

Samozřejmě nechyběla ani královna Alžběta II. s chotěm princem Philipem a vévodkyně z Cornwallu Camilla. K oltáři přivedl nevěstu dost netradičně princ Charles, jelikož Meghanin otec pozvání na svatbu odmítl kvůli srdečním potížím. Charles tak měl možnost prožít pocit, jaké je to předat svou dceru ženichovi u oltáře.

Dorazily i Harryho bývalky

Aby byl celý proces okořeněn, objevily se hned dvě bývalé přítelkyně ženicha. Šlo o Chelsy Davy a Cressidu Bonas. A i když Cressida si zachovala důstojnost a dorazila na obřad jako skutečná dáma, Chelsy vzala celou svatbu jako možnost ukázat Harrymu poněkud teatrální gesto, zvolila velmi tmavé šaty i doplňky a v některých momentech se zdálo, že propálí pohledem zeď.

Chelsy Davy je považována za první oficiální přítelkyni prince Harryho. Dvojice se seznámila při studiích ve vedlejších školách a jak romanticky jejich vztah díky studiu začal, tak i kvůli studiu skončil. Dívka odcestovala studovat právo do Jihoafrické republiky a Harry zůstal v Británii. Od roku 2004 do roku 2011 se dvojice snažila svůj vztah udržet, ovšem stále se scházela a rozcházela. Dokonce na svatbu Kate Middleton a prince Williama dorazil Harry v doprovodu právě Chelsy.

Cressida Bonas se objevila v Harryho životě v podstatě hned po Chelsy. Románek s herečkou a tanečnicí začal roku 2012 a protáhl se na dva roky. Seznámila se dvojice díky princezně Eugenii a jejich první oficiální veřejné představení jako páru proběhlo při premiéře dalšího z dílů filmu ‚‚Batman‘‘. Britové měli Cressidu rádi - dívka byla úspěšná, vzdělaná, neměla žádnou hořkou a pochybnou minulost, ovšem k oltáři se už nedostala.

Nejen ženich a nevěsta byli v centru dění

Pokud jste si mysleli, že v centru pozornosti budou jen princ Harry a Meghan, hluboce jste se spletli. V současnosti komentuje svět nejen vše kolem Meghaniných šatů a Harryho výrazu, ale i biskupa, který pozvání na obřad rovněž přijal. Ano, řeč je o americkém biskupovi Michaelovi Currym, kterého si novomanželé vybrali jako řečníka. V ten moment možná ani netušili, že biskup svým živým projevem a expresivními výrazy vyvolá takový rozruch. Pobavení na tváří neskrývali jak členové královské rodiny, tak i bývalý fotbalista David Beckham nebo bývalý lídr labouristů Ed Miliband. Ten později na sociálních sítích napsal, že ho Curry, který je vůbec prvním primasem episkopální církve tmavé pleti skoro přesvědčil, aby změnil vyznání.

‚‚Bylo to takové transatlantické. Koresponduje to s tím, jak vystupují Harry a Meghan, jak se prezentují na veřejnosti. Myslím, že to bude jiný manželský pár než William a Kate, koneckonců Harry má k trůnu daleko, takže s nadsázkou můžeme říct: může si to dovolit,‘‘ řekl k emocionálnímu projevu biskupa a celkově svatbě historik Martin Kovář.

Meghan a její dlouho očekávaná róba

Krásní, šťastní a zamilovaní. Ženich a nevěsta se od sebe nemohli odtrhnout pohledem. V lakonických šatech módního domu Givenchy s ohromným závojem a dlouhou vlečkou působila Meghan jako skutečná princezna, kterou Harry tak dlouho hledal. Nevěstinu hlavu zdobila mimo závoje i diamantová tiára z roku 1932, která patřila kdysi babičce Alžběty II. královně Marii.

Harry si ve svůj svatební den oblékl vojenskou uniformu kavalerie britské armády, o kterou musel poprosit svou babičku. Jen v jedné chvíli se Harry zamyslel a do očí mu vyhrkly slzy, bylo tedy evidentní, že si vzpomněl na svou zesnulou maminku princeznu Dianu.

Klasická ceremonie?

Ceremonie byla bezesporu atypická. Šlo o svatbu s rekordním počtem hollywoodských hvězd, představením písně ‚‚Stand By Me‘‘ afroamerickým gospelovým sborem, emocionální řeč kněze... Sliby byly nakonec proneseny a Arcibiskup canterburský Justin Welby prohlásil Harryho a Meghan za muže a ženu. Novomanželé se také dočkali titulů, které jim udělila královna. V ranních hodinách se princ Harry stal vévodou ze Sussexu a po obřadu získala i Meghan právo na svůj titul vévodkyně ze Sussexu.

Oslavy v plném proudu!

Na oslavu, které se zúčastnilo kolem 200 hostů se princ Harry se svou milou vydal v luxusním Jaguaru. Meghan zvolila pro tentokrát šaty módní návrhářky a své přítelkyně Stelly McCartney.

A ještě líbánky!

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu se okamžitě po svatbě na líbánky nevydají. Místo toho se budou v průběhu týdne ještě věnovat ‚‚královským‘‘ povinnostem. Kam ale nakonec odjedou? Variant je velmi mnoho, ale mezi reálné destinace patří Botswana, kterou dvojice již jako pár navštívila, Seychely, kde trávili čas první dny po svatbě princ William a Kate, nebo Namibia, kde si chce dvojice užít nebezpečná safari a úplně jiný svět.

Jednoduše pohádka

Celý románek začínal jako z pohádky, vždyť následník britského trůnu se zamiloval do hvězdy seriálu ‚‚Kravaťáci‘‘ ještě předtím než se s ní stačil poznat osobně. Když ji spatřil na obrazovce, úplně ztratil hlavu. Když prosil Harry své přátele, aby ho s herečkou seznámili, nemohl tušit, že od první chvíle mezi nimi přeskočí jiskra a po dvou letech stanou společně u oltáře. Vztah se vyvíjel velmi prudce a už po pár týdnech se zamilovaní nemohli jeden od druhého odloučit. Harry se bezhlavě zamiloval a začal za Meghan létat stále častěji do Kanady, ta naoplátku za princem do Londýna. A když začala veřejnost spekulovat o nové dívce prince a psát negativní komentáře, Harry se své milé chlapsky zastal a oznámil, že jsou oficiální pár.

Velmi záhy si Meghan získala srdce mnoha fanoušků královské rodiny a dokonce i těch, kteří ji jako herečku příliš v lásce nemají. A proč? Princ Harry vedle dívky zkrotl, zářil jako sluníčko a stal se konečně dospělým mužem. Tento příběh lásky, který sledoval celý svět se stal součástí britské historie a my jejími svědky.

Sdílejte článek
Štítky britská královská rodina princ Harry Meghan Markle

Přečtěte si také