TopStar

4. června 2015 14:27

Barbora Koukalová

Tenhle voják nemá ruku ani nohu, přesto mu Cenu za statečnost sebral nevlastní otec Kim Kardashian. Není to hanba?!

Cena Arthura Ashe za statečnost se uděluje lidem, kteří nějakým způsobem překročili vlastní stín, a to nejen ve sportovním oboru. Dostat ji můžete taky, ač neuběhnete asi stovku, ale musíte udělat něco velkého. Třeba jako Nelson Mandela. Nebo Muhammad Ali. Či si nechat změnit pohlaví. Cože?!

Je to tak.

Dnes můžete být stateční i tím, že si necháte operativně změnit pohlaví, ač v této době se nejedná o nic, z čeho bychom lezli hrůzou pod stůl a tam mačkali plyšovou žížalu na uklidněnou. Transsexuál je dneska stejně šokující asi jako Transsibiřská magistrála, takže když se někdo rozhodne, že už nechce být klukem, nevidíme důvod, proč by měl za to dostat cenu.

Zejména vedle takových lidí jako je Nelson Mandela (bojovník proti rasové segregaci), Muhammad Ali (slavný boxer, dokonce titulován jako sportovec století, na něhož je teď díky Parkinsonovi smutý pohled) nebo Noah Galloway.

Že vám tohle jméno nic neříká? Za to se na vás nezlobíme, protože právě od toho tu jsme, abychom vám to trochu objasnili.

Noah Galloway (34) je americký válečný veterán z Iráku, otec tří dětí, který nemá ruku a nohu, tu mu utrhla nastražená bomba u cesty. Pět dní byl v komatu, pak se léčil jako mnoho dalších veteránů v armádním lékařském centru Waltera Reeda. Po propuštění nejen z nemocnice, ale i z armády (samozřejmě s poctami) měl na výběr. Buď bude požívat výsluhu a dávky a bude kamarádům z hospody vyprávět o válečných útrapách, nebo začne se sebou něco dělat.

Pořídil si tedy trenérský fitness kurs a připravuje závodníky na jeden z nejtěžších závodů světa – Spartan Race. Běhá dálkové běhy, leze po skalách a posiluje. Také dělá modeling, třeba na spodní prádlo. I bez protéz. Jezdí za dětmi do škol a říká jim, že není podstatné, jestli jsou bílé, černé nebo puntíkaté a jestli mají tři ruce nebo ani jednu, ale hlavní je, jak se ke svému životu postaví. Tančil v pořadu Dancing with the stars, vyfotili ho na obálku Health magazínu jako hrdinu roku díky propagaci jeho programu nazvaného No excuses, tedy Žádné výmluvy.

Při udělování letošní Ceny Arthura Ashe za statečnost skončil jako náhradník. Ocenění dostala Caitlyn Jenner, která se dřív jmenovala Bruce. Bývalý zlatý olympionik v desetiboji a nevlastní otec Kim Kardashian ji má za to, jak statečně se nechal po dvaceti letech rozhodování změnit z muže na ženu.

Taky tam cítíte takové to "p*čo"?

(bk)

Sdílejte článek

Přečtěte si také