TopStar

12. září 2013 15:08

Tenor Štefan Margita: Neuvěříte, jak divný zvyk má před premiérou

Sám se usmívá, když o tom mluví. Což ale neznamená, že by se pěvec Štefan Margita (56) svého dlouholetého předpremiérového zvyku vzdal. Klidně se vsadíme, že žádný další světový tenor nic podobného v koupelně neprovozuje.

Jen co se premiéra přiblíží na časovou vzdálenost hodin, Štefan Margita v umyvadle ručně přepírá košile. "Vidíte, co všechno nevíte... Je to pravda," přiznal nám exluzivně v rozhovoru. "Už s tím dopředu počítám a dám si nějakou košili stranou. Jak to vzniklo? Nepochybně někde na hotelu, kde nebyla k dispozici pračka – to vždy samozřejmě nebývá – a já si musel pomoct sám. Pak už se z toho stal rituál, kterých se my tenoři, jak známo, vzdáváme jen neradi."

Než přišly na řadu košile, platily na předpremiérovou nervozitu jako talismany ohnuté hřebíky z jeviště. "Nedal jsem si pokoj, dokud jsem nějaký nenašel. Našel jsem pokaždé, neuvěříte, co je na jevišti mnohdy za nepořádek. Postupně jsem měl ovšem hřebíků tolik, že jsem se dal radši na ty košile," usmívá se. "Je to mimo jiné o moc praktičtější."

Štefan Margita, který má diář plný až do roku 2019, za několik týdnů pracovně odlétá, aby se (až na krátké přestávky) vrátil v lednu. Celé léto mu však zabrala práce na novém albu Melancholie (Supraphon) – prvním crossoverovém projektu s podtitulem "slavné skladby pro slavné hlasy". Ke spolupráci přizval kromě vlastní manželky Hany Zagorové i Martu Kubišovou, Evu Urbanouvou, Karla Gotta nebo Dana Hůlku.

O novém albu sám říká, že bude šťastný, pokud si ho lidé pustí ve chvílích pohody a klidu. "Proč by u něj nemohli v klidu usínat nebo se třeba milovat? Je pro to jako stvořené, plné citu, který jsme do něj všichni vložili. A byl bych samozřejmě rád, kdyby pak lidé vyrazili díky němu i do opery. Poslechnout si na vlastní uši, naživo, co především zpívám."

Podívejte se na unikátní VIDEO z nahrávání ve studiu:

A propátrejte i FOTOGALERII:

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také