TopStar

30. března 2015 12:29

Ivana Nádvorníková

Theodor Pištěk o zesnulém Ondříčkovi: Američani na něj zírali jako na svatý obrázek

Úmrtí světově ceněného kameramana Miroslava Ondříčka zasáhlo celý filmový svět. Dvorní kameraman Miloše Formana zemřel ve věku osmdesáti let. Podle syna Davida byl otec dva měsíce v nemocnici a poslední týden musel být dokonce udržován v umělém spánku.

Na zesnulého kolegu, který byl několikrát nominovaný na Oscara, zavzpomínali jeho kolegové

Jak na něj vzpomíná například Theodor Pištěk, Jan Hřebejk nebo Helena Třeštíková? „Byl to dobrý člověk, na kterého se dalo spolehnout v každé situaci, který vás nikdy neopustil. Nikdy se nedopustil ničeho nepoctivého,“ vzpomíná kostýmní výtvarník Theodor Pištěk, který s Ondříčkem spolupracoval například na filmu Amadeus. Ten byl také svědkem toho, jakou úctu a autoritu měl Miroslav Ondříček nejen v Čechách, ale hlavně ve světě. „Filmové kamerové a světelné štáby z Ameriky na něj koukaly na place jako na svatý obrázek,“ dodává.

„Takového druhého kameramana s takovým širokým žánrovým záběrem jsme tady asi neměli a nemáme, je to strašná ztráta,“ říká režisérka Helena Třeštíková.

Na Ondříčka zavzpomínala bývalá manželka Miloše Formana, herečka a hvězda seriálu Svatby v Benátkách Věra Křesadlová. Právě ona ho totiž seznámila s jeho budoucí manželkou Helenou, s níž pak prožil víc než padesát let.

Známý kameraman byl oblíbený i mezi mladší generací. Například režisér Jan Hřebejk si myslí, že kromě profesionality ho měli lidé rádi také proto, že byl přirozený a jeho přirozenost se promítala i Ondříčkovy práce. Podívejte se!

S Miroslavem Ondříčkem odešla legenda

Takhle se kameraman Miroslav Ondříček vyzpovídal před televizními kamerami:

Červený koberec 49. KVIFF – Filmový kameraman světové pověsti Miroslav Ondříček se synem Davidem Ondříčkem


Přečtěte si také