TopStar

19. října 2017 18:07

Točila pro nacisty, ale prorazila i v Hollywoodu. Ve věku 100 let zemřela herecká legenda

Danielle Darrieuxová, která má za sebou hodně dlouhou, pestrou a kontroverzní hereckou kariéru, zemřela dnes na následky pádu ve svém domě. Rodačka z Bordeaux natočila přes 100 filmů a zahrála si po boku filmových hvězd typu Gérard Philipe či Richard Burton. Mnoho lidí jí ale po celý život vyčítalo spolupráci s nacisty během okupace Francie.

Herecká kariéra Darrieuxové začala velice brzy. Před kamerami debutovala už v roce 1931, kdy v pouhých 14 letech ztvárnila hlavní roli ve filmu Ples (Le Bal). Přelom v její kariéře nastal o pět let později, kdy si získala respekt za roli hraběnky Marie Vesterové ve snímku Mayerling, který pojednává o záhadné smrti korunního prince Rudolfa.

Díky sňatku s francouzským režisérem Henrim Decoinem se jí otevřely brány Hollywoodu, kde podepsala smlouvu s Universal Studios a v roce 1938 se americkým divákům uvedla filmem The Rage Of Paris. Během nacistické okupace Francie pak spolupracovala se společností Continental, kterou přímo kontroloval Hitlerův ministr propagandy Josef Goebbels.

Po válce ji tak mnoho lidí obviňovalo z kolaborace s nacistickým režimem. Herečka ale nakonec uspěla s tvrzením, že její účinkování v nacistické propagandě bylo nezbytné z hlediska rodiny. Její druhý manžel, velvyslanec Dominikánské republiky v Paříži, byl nacisty obviněn ze špionáže a uvězněn. Podle Darrieuxové pak výhrůžkám čelili také ostatní členové její rodiny.

Hollywood jí každopádně zapovězen nezůstal. V roce 1952 se objevila po boku Jamese Masona v úspěšném filmu 5 Fingers, který se zabýval příběhem nejproslulejšího špióna druhé světové války Albánce Elyesa Bazna. Roli získala také ve výpravném hollywoodském filmu Alexandr Veliký, ve kterém se zaskvěl Richard Burton.

Následovala celá řada snímků, ocenění ale stále chybělo. To se dostavilo až v roce 1983, kdy za nejlepší herečku ve vedlejší roli (Jeden pokoj ve městě) získala cenu César francouzské Filmové umělecké akademie. Dva roky nato obdržela Césara znovu, tentokrát za celoživotní přínos francouzskému filmu. V roce 2002 pak dostala také Evropskou filmovou cenu za nejlepší herečku (8 žen).

Ve své herecké kariéře pokračovala i po oslavě 90. narozenin. Svůj hlas propůjčila například jedné z postav veleúspěšného animovaného snímku Persepolis. Poslední film, ve kterém legendární herečka účinkovala, byla francouzská komedie Svatební dort z roku 2010.

Sdílejte článek
Štítky propaganda Hollywood herečky Richard Burton

Přečtěte si také