TopStar

8. října 2015 16:01

Petr Cífka

TOP 5: Tohle jsou nejchytřejší hvězdy Hollywoodu!

Kterým hollywoodským hvězdám to nejvíc pálí a kdo má takové IQ, že by si mohl na vizitku napsat před jméno „génius“?

Myslíte si, že na to, aby člověk uspěl ve světě filmu, stačí trocha talentu, špetka štěstí a nějaké to charisma? Bez těchto tří věcí se člověk, který chce být hvězdou, neobejde, ale nešlo by to ani bez inteligence. A když se po Hollywoodu člověk rozhlédne, zjistí, že je plný zatraceně chytrých lidí. A tihle jsou ti nejchytřejší. James Woods, IQ 180Obyčejně hraje drsoně, kteří by si mohli tykat i s Clintem Eastwoodem a díky svému výraznému hlasu často i dabuje, třeba i hry jako Grand Theft Auto: San Andreas. Jinak jste ho mohli vidět v gangsterkách Tenkrát v Americe nebo Casino a byl dvakrát nominován na Oscara. Získal stipendium na MIT, jedné z nejprestižnějších univerzit na světě, a studoval tu politické vědy, nakonec však dal přednost herectví a školu nedokončil. Jako teenager dělal testy SAT a měl 800 bodů z psaní a 779 z matematiky. Kolik myslíte, že je maximum? Správně. 800.

Mayim Bialik, IQ 150-163Kdo chce roli v Teorii velkého třesku, musí být buď zatraceně dobrý vědec, nebo vědět, o čem mluví, když používá slova, jimž polovina diváků vůbec nerozumí. Mayim Bialik je naštěstí jak chytrá, tak i dobrá herečka. Je doktorka přes neurovědu a na Kalifornské univerzitě Los Angeles vystudovala hebrejské a židovské dějiny. Až jí tedy přestane bavit blbnout před kamerou, nejspíš si bude novou práci hledat dost snadno. Měla možnost chodit i na výrazně prestižnější Yale nebo Harvard, ale chtěla zůstat co nejblíž své rodině.

Quentin Tarantino, IQ 160Držitel dvou Oscarů a scenárista a režisér kultovních pecek Pulp Fiction: Historky z podsvětí nebo westernu Nespoutaný Django je důkazem, že IQ nemá nic společného se vzděláním. Tarantino je co se filmařiny týče samouk a navíc střední školu opustil už v patnácti letech. Radši se vrhl na práci ve videopůjčovně, kde mohl být blíž filmům a radit lidem, co si mají půjčit a čemu se vyhnout. Nakoukával toho tolik, až se z něj stal jeden z nejvýznamnějších filmařů všech dob. A když se ho lidé ptají, jestli studoval školu, odpovídá jim, že studoval filmy.

Dolph Lundgren, IQ 160U člověka, jenž se živí tím, že před kamerou kope lidi do hlavy, byste IQ 160 asi nečekali, že? Dolph Lundgren, dvojnásobný evropský šampión v karate, získal stipendium na MIT (s Woodsem se nepotkal, ten tu byl dřív), kde vystudoval chemii a chemické inženýrství. Navíc umí mluvit švédsky, anglicky, německy, španělsky, francouzsky a japonsky. Takže může mlátit lidi víceméně kdekoliv na světě.

Sharon Stone, IQ 154V devadesátých letech byste v Hollywoodu nenašli herečku, která by byla víc sexy než Sharon Stone. A možná to platí i o IQ. Blonďatá femme fatale, která v kultovním erotickém thrilleru Základní instinkt zamotala hlavu Michaelu Douglasovi, nastoupila v pěti letech rovnou do druhé třídy a v patnácti získala stipendium a mohla na vysokou školu. U studia ale nevydržela a radši se zaměřila na dráhu modelky. S její figurou se není co divit. Její pověst extrémně inteligentní hvězdy trošku pokazilo, když se ukázalo, že lhala o svém členství v Mense. O svém IQ však říkala pravdu, a tak zástupci Mensy prohlásili, že kdyby se přihlásila, nejspíš by ji mezi sebe rádi vzali.


Přečtěte si také