TopStar

14. srpna 2018 09:00

Ilona Blašková

Umělec Maxim Havlíček uspořádal vernisáž. Jeho obrazy vás dostanou!

Když si něco v životě opravdu přejete. ale jako opravdu, tak se to stane. No, protože na to každý den myslíte, jdete si za tím a ta věc se prostě zhmotňuje. Jako v hlavě a pod rukama umělce Maxima Havlíčka!

Maxim Havlíček na první pohled budí dojem plachého kluka, ale jakmile se tento umělec zavře do svého ateliéru, tvoří takové obrazy, ze kterých se tají dech. „Začínal jsem tam od nuly. Pracoval jsem v restauracích na černo. Myl jsem nádobí a dělal saláty. Měl jsem nějakou představu, nějaký sen a cíl a za tím jsem si celou dobu šel,“ řekl umělec.

Maxim se před dvaceti lety rozhodl žít svůj Americký sen a víte jak to je - pokud si člověk jde za svým má obrovské šance toho dosáhnout. A on to dokázal i když se ke své vášni musel probojovat.

Jeho obrazy znají po celé Americe a to především díky jeho unikátní technice. „Co mě třeba vždycky nejvíce potěší, když mám výstavu, že za mě chodí umělci a malíři, který se prostě snaží přijít na to, jak jsem to udělal. A nikdy se v podstatě netrefí. Ten proces je první tři dny taková sochařina a hraní si. Teprve potom, až je to suché, jdu malovat,“ prozradil Maxim.

Na většině obrazů nešlo přehlédnout písmo, které dodává dílu něco extra. Působí jako svaté písmo nebo nějaké zaklínadlo. Pravda je ovšem daleko prostší. „To je úplně jednoduché. Jsou té mé pocity a myšlenky, které mi v tom daném momentě přijdou na mysl. Já mám takovou prostě zblázněnou mysl. Hrozně rychle mi ty myšlenky lítají v hlavě a kolikrát se to projeví navenek tak, že nedokončím věty, když mluvím,“ řekl malíř.

Na Vernisáži Alchymista vystoupil Maximův bratr Karel, který je u nás vyhledávaným hudebním skladatelem a navíc je jeho dvojče. Jak on to má s malováním? „Ptá se mě na to spousta lidí. Ale vůbec, protože ta muzika je tak velká. Čím víc to poznáváš, tím to zvětšuješ. Je to velký svět a nemám energii a prostor na jiný,“ odpověděl Karel.

Stovky zvědavců a milovníků umění Maxima Havlíčka málem schovali rappera Jamese Colea, který si obrazy přišel omrknout. Ten připravuje svou výstavu koláží na podzim a tak mě zajímal jeho názor. „Nutí mě přemýšlet nad tím, na co koukám. A kromě toho, je tam i spousta toho, co se tomu myšlení vzpírá.

Zpět k Maximovi. Opravdu si tenhle nadaný malíř žije svůj Americký sen? „Já jsem si prostě jel splnit sen, že jsem si chtěl vytvořit své vlastní dobrodružství. A to je ten život, který teď žiji,“ řekl. Je v obrazech nějaký artefakt? Schovává nějakou věc do obrazů? „Většinou co mi tam na to spadne, to tam zůstane. Na každém obraze je kus místa, na kterém vznikal. Je tam na tom můj pot a kolikrát i krev. Byl to skvělý zážitek a hlavně inspirace. Maxim je jasným důkazem toho, že když umíš a máš talent, můžeš si žít svůj americký sen!

Sdílejte článek