TopStar

13. července 2018 14:30

Ilona Blašková

Úsměvy smutných mužů je nový český film podle stejnojmenné knihy Josefa Formánka

Josef Formánek napsal řadu cestovatelských knih a románů. Do povědomí ho ale dostala nejvíce předposlední kniha Úsměvy smutných mužů, která se dočkala i zfilmování. Mapuje Formánkovu cestu ze závislosti na alkoholu a hlavní roli si zahrál charismatický herec David Švehlík.

Úsměvy smutných mužů - film plný emocí, pravdy, lží, nenávisti a lásky. Hlavně příběh naděje a těžké cesty Formánka ze závislosti na alkoholu. Přiznat si, že je alkoholik, si spisovatel dokázal až po několika zásadních momentech v léčebně, kdy se tomu sám vzpouzel. „Při samotném psaní knížky mně docházejí další věci. A při natáčení, kdy jsem viděl, že někdo ze štábu u toho třeba pláče, mě docvakávalo, že to, co se okolo mě děje, jsem kdysi dávno vnímal jinou optikou, a že jinak to museli asi vnímat lidé okolo mě,“ prozradil Josef Formánek.

Největší oporou mu během léčení byla manželka s dcerou. Ty byly také první, které ho v sepsání příběhu podporovaly. „To byla tak trochu má povinnost, když jsem to všechno zažil a přežil. A zároveň píši knížky, tak bylo nutné se o to podělit. I kdyby to pomohlo jednomu jedinému člověku. To sdělení, ta hlavní zpráva, která je, že i když jste na dně, tak to neznamená konec. Je to jenom na vás, jak se rozhodnete,“ řekl spisovatel.

Samotného Josefa Formánka ztvárnil ve filmu David Švehlík, který bral roli jako velký závazek a zodpovědnost. „Josef napsal opravdu velmi silný autobiografický příběh. Díky té autenticitě je tak silný a kvůli Josefově básnivému jazyku byl pro mě ten zážitek velmi hluboký a silný,“ pochvaloval si Švehlík.

Herec si dokonce před natáčením vyzkoušel, jak takové léčebny fungují a to když tam sám odjel čerpat inspiraci a autenticitu. „Absolvovali jsme den v Petrohradě, což je psychiatrická léčebna, kde se také pracuje se závislostmi a také to byl velmi silný zážitek,“ prozradil David. Ač by si mnozí mohli myslet, že herce už nic nepřekvapí, opak je pravdou. Právě role Josefa F. byla pro něj jednou z těch náročnějších a dostala se mu pod kůži. Možná právě proto, že Formánka zná.

Sdílejte článek