TopStar

25. května 2013 11:40

Blanka Konrádová

Václav Marhoul si veze cenu z Cannes!

Konečně jsme se dočkali i uměleckých poct. Režisér a scenárista Václav Marhoul (Tobruk, Mazaný Filip) zabodoval v Cannes.

Na filmovém festivalu totiž probíhá i vyhlášení vítězů scenáristické ceny ScriptEast, což je celoroční program určený východoevropským projektům, který vznikl před sedmi lety ve Varšavě. Jeho cílem je vybrat nejlepší filmové projekty, a ty potom zviditelnit na mezinárodním poli.

V soutěži se sešly stovky scénářů, do finále se jich ale dostalo jen dvanáct a jednu ze dvou cen získal právě Marhoul. Z Cannes si tedy veze zvláštní uznání poroty Cenu Krzysztofa Kieslowského za svoji adaptaci knihy Nabarvené ptáče.

Marhoul už delší čas usiluje o zfilmování tohoto bestselleru od amerického spisovatele Jerzyho Kosińského. Příběh židovského osamělého chlapce putujícího za druhé světové války venkovem hodlá také režírovat. S natáčením počítá nejdříve v roce 2015, s premiérou o dva roky později. „Jsem za tuto cenu velmi rád, ale oslavovat rozhodně nebudu. Čeká mě tu mnoho schůzek s producenty. Je totiž potřeba na film sehnat peníze,“ vzkázal z festivalu Marhoul, který potřebuje sehnat na natáčení kolem 120 milionů korun.

Pro tvůrce je tato cena především milým povzbuzením do další práce, samotnou realizaci to však nijak neusnadňuje. Před třemi lety získala zvláštní uznání ScriptEast Irena Hejdová za scénář Paměť mojí babičce. Producenti z Negativu však od té doby peníze na jeho realizaci nesehnali. To se však podařilo Zuzaně Liové, která cenu získala v roce 2007 a svůj scénář k filmu Dům natočila ve slovensko-české koprodukci.

-juf-

Sdílejte článek

Přečtěte si také