TopStar

21. května 2019 06:38

Ve věku 70 let zemřel legendární jezdec Andreas Nikolaus „Niki“ Lauda

Andreas Nikolaus „Niki“ Lauda

Zemřel šampion Formule 1, Rakušan Niki Lauda (†70). Trojnásobný mistr světa skonal 20. května v rodinném kruhu, informovala agentura APA. Lauda trpěl mnoha zdravotními problémy, jen loni podstoupil po náročné chřipce transplantaci plic. Oficiální příčina úmrtí prozatím není známá.

Před pár dny se objevily informace o tom, že je trojnásobný šampión z let 1975, 1977 a 1984 a nevýkonný ředitel Mercedesu Niki Lauda znovu v nemocnici, konkrétně kvůli problémům s transplantovanými ledvinami. Podle švýcarského deníku OE24 měl podstoupit dialýzu.

‚‚S hlubokým smutkem oznamujeme, že náš Niki skonal v pondělí v kruhu svých nejbližších. Jeho neúnavná činorodost, jeho přímočarost a jeho odvaha zůstanou pro nás pro všechny vzorem a měřítkem,‘‘ uvedla rodina oficiální oznámení pro agenturu APA.

Niki Lauda se zasloužil o ocenění nejen jako pilot Formule 1, ale i jako byznysman. Jeho rodina se nechala mnohokrát slyšet, že je na Nikiho pyšná mimo jiné za jeho přímočarost a odvahu, díky kterým byl v byznysu nejednou úspěšný.

Prvního srpna roku 1976 měl Niki Lauda vážnou nehodu, která se vryla do povědomí široké veřejnosti. Při závodu v Německu se vůz Ferrari dostal a pilot narazil do plotu, chvíli po tom do jeho narazil jeho konkurent Lunger. Vůz začal hořet a palivová nádrž explodovala, Lauda nehodu jako zázrakem přežil. Při této havárii utrpěl vážné popáleniny, které byly dodnes patrné. Přišel o značnou část pravého ucha, vlasy a měl zraněná víčka. Následkem toho podstoupil několik plastik obličeje. Právě po nehodě začal závodník nosit kšiltovku a později se dohodl se sponzory, že by šlo zároveň o dobrou reklamu.

Za měsíc a půl po nehodě se Niki Lauda rozhodl znovu usednout za volant závodního vozu a snažil se až do konce obhájit titul. To se mu nepodařilo o jediný bod, titul získal James Hunt. O rok později získal Lauda titul zpět (Ferrari), další vyhrál v roce 1984 (McLaren).

Po odchodu z F1 se stal pilotem a majitelem společnosti Lauda Air. Všechny akcie ovšem k roku 2003 prodal. Později založil leteckou společnost Niki. Niki Lauda byl komentátorem na německé televizní stanici RTL a patřil mezi nejuznávanější odborníky v oboru.

Sdílejte článek
Štítky Formule 1 Niki Lauda úmrtí mistr světa zápal plic automobilový závod

Přečtěte si také