TopStar

13. března 2020 09:50

Ve věku 97 let zemřela legendární oštěpařka Dana Zátopková

Odešla sportovní legenda, vynikající atletka a skvělý člověk, zní z okolí olympioničky Dany Zátopkové. Vdova po neméně slavném běžci Emilu Zátopkovi zesnula dnes brzy ráno v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, informoval o tom Český olympijský výbor.

Pro Českou republiku vybojovala zlatou olympijskou medaily v Helsinkách roku 1952. Získala i olympijské stříbro o osm let později v Římě. Mnohonásobná česká šampionka se dvakrát stala i mistryní Evropy (1954 a 1958) a v roce 1958 vytvořila ve svých 35 letech výkonem 55,73 metru světový rekord.

Skvělý člověk, velká osobnost, vitální do poslední chvíle, vzpomínají sportovci

I v posledních letech se Dana Zátopková angažovala v olympijském hnutí. „Na Danu nikdy nezapomeneme. Byla to osobnost, která nám bude velmi chybět. Velice chytrá, zábavná a vtipná žena, kamarádka. Všechno v životě věnovala sportu a Emilovi. Nedá se slovy ani vyjádřit, jak nám bude scházet,“ zavzpomínal předseda Českého klubu olympioniků Oldřich Svojanovský. „Paní Dana byla nejen vynikající sportovkyně, ale hlavně skvělý člověk. Byla vzorem pro generace olympioniků. Její odchod nás všechny velmi zarmoutil,“ doplnil pro ČTK předseda ČOV Jiří Kejval.

„Byl jsem za ní naposledy v sobotu, kdy to ještě bylo možné. Dlouze jsme si povídali, psychicky byla úplně v pohodě, do poslední chvíle jí to pálilo, ale tělo jí přestalo sloužit,“ uvedl Svojanovský.

Dana Zátopková stále sledovala, jak se daří nové generaci oštěpařů. Navštěvovala ji i naše další olympijská vítězka a světová rekordmanka Barbora Špotáková. „Setkání s ní je pro každého příjemné. Neskutečná energie. To je zajímavé, jak si se sedmadevadesátiletou ženskou můžete připadat, že to v tu chvíli v té místnosti žije, je v ní plno energie. Je to skvělé. Proto asi za ní chodí tolik návštěv,“ pochvalovala si tehdy po setkání s Danou Zátopkovou Barora Špotáková.

I po ukončení sportovní kariéry se Dana Zátopková věnovala sportu, a to jako trenérka. Od roku 1960 až do roku 1972 byla členkou ženské komise Mezinárodní atletické federace. V roce 1998 obdržela Olympijský řád, o 15 let později převzala Medaili Za Zásluhy.

Svého manžela Emila přežila paní Dana o téměř dvacet let. Oba se narodili 19. září 1922 a ve stejný den se také stali v Helsinkách olympijskými vítězi.

Sdílejte článek

Přečtěte si také