TopStar

1. října 2018 17:53

Velikán světového šansonu Charles Aznavour (†94) se odebral na onen svět

Svět šansonu utichl. Známý francouzský šansoniér Charles Aznavour zemřel ve svém domě v jižní Francii. Podrobnosti o úmrtí hudebního velikána prozatím nejsou známy. Ještě letos v březnu byl Aznavour na návštěvě v Praze, kde převzal na Febiofestu cenu za celoživotní dílo.

‚‚Prahu mám rád a rád se do ní vracím. Jsou tu moc krásné památky,‘‘ nechal se při své poslední návštěvě Aznavour slyšet a zdržel se v ní po dobu dvou dnů. Tragickou zprávu o zpěvákově úmrtí přinesla agentura Reuters, která se odkázala na jeho mluvčího.

Za svou hudební kariéru vydal Charles Aznavour přes tisíc skladeb a zároveň si zahrál v několika desítkách filmů. ‚‚Zažila jsem jeho vystoupení před lety. Byl to úžasný zpěvák s obrovským charismatem a nádhernými písněmi,‘‘ okomentovala tragickou zprávu Aznavourova věrná fanynka Helena Vondráčková.

Mládí

Světový šansoniér se narodil v hlavní metropoli Francie roku 1924 rodičům Aznavurjanových. Jeho zázemí bylo dost rozmanité - otec pocházel z Arménie a matka byla Turkyně arménského původu. Pouhý rok před jeho narozením se jeho rodina rozhodla odejít do lepšího světa a tam už se usadila. Původně měla rodina namířeno do Spojených států. Umělecká Paříž ovšem kompletně obrátila jejich pohled a oni se rozhodli zůstat navždy.

Ze začátku bylo jejich přebývání ve Francii těžké, finančně na tom nebyli vůbec dobře. Pět osob bydlelo ve velmi maličkém bytečku. Talent získal malý Charles po svém otci, který si vydělával zpěvem pro ruské či arménské spolky. S postupem času si rodina otevřela drobnou arménskou restauraci. Právě zde Aznavour junior vystupoval se svými písněmi a básněmi. V době hospodářské recese se ale všichni museli vzdát provozování restaurace a odstěhovat se. Chlapec ale díky svému talentu začal navštěvovat divadelní školu, kde se nechal zapsat do třídy baletu a herectví.

Doba uznání

Hudební legendy jako Elvis Presley, Frank Sinatra i Paul Anka, tak tihle všichni zpívali Aznavourovy písně. Svým způsobem byl Charles komediant, jeho komfortní zóna byla ale především v roli zpěváka a šansoniéra. Jeho sametově hebký hlas si podmanil spousty posluchačů a posluchaček na celém světě. Většina jeho písní souvisí s jeho romantickou duší, tudíž pojednává především o lásce a romantickýc citech. Dokonce se ale účastnil jako herec ve více jak šedesáti filmech, složil přes tisíc písní a prodal přes desítek milionů hudebních nosičů. Charles se angažoval ve všech sférách, a tak se řadil i mezi úspěšné podnikatele. Měl své vlastní velké hudební vydavatelství a koncertní agenturu. V současnosti se slaví statusem nejdéle působícího francouzského šansoniéra a zpěváka ve Francii. V srdci mnohých zůstane zkrátka navždy legendou a světová hudební scéna na něj nikdy nezapomene.

Jednu z Charlesových nejznámějších skladeb La Bohème nazpívala i Hana Hegerová v podobě Já se vrátím s textem od Pavla Kopty. I Karel Gott si střihl jednu z Aznavourových písní, k níž pro něj napsal Zdeněk Borovec český text Když jsem já byl tenkrát kluk.

Sdílejte článek
Štítky Karel Gott Francie úmrtí Hana Hegerová šanson

Přečtěte si také