TopStar

22. července 2013 20:30

Vévodkyně Kate je maminkou. Co na to děda Charles?

Den D nastal. Vévodkyně z Cambridge Kate a její manžel princ William jsou od dnešního odpoledne rodiči. V nemocnici v Paddingtonu se jim narodil syn.

Následník britského trůnu je chlapeček (3,8 kg), který se narodil dnes v 16 hodin 24 minut. Jméno ještě není známo. Miminko i jeho matka, vévodkyně z Cambridge Catherine, jsou podle oficiálních zdrojů zdraví. Princ William byl u porodu.

Z prince Charlese, prvního v nástupnictví na královský trůn, je rázem dědeček. "Prarodičovství je v životě každého člověka speciální moment," nechal se slyšet v prvních reakcích. "A já jsem mimořádně pyšný a šťastný dědeček," dodal s tím, že se on i jeho manželka Camilla těší, až miminko v nejbližších dnech navštíví.

Je však docela dobře možné, že si princ Charles přál vnučku. Chtěl holčičku už dříve - těšil se na ni a když se narodil princ Harry, řekl něco, co mu lady Diana nikdy neodpustila: "Zase kluk. A navíc zrzavý," pronesl prý nad miminkem. Snad se tentokrát bude lépe ovládat.

Podívejte se, jak se vyvíjela situace během dne:

- Královna Alžběta přerušila dovolenou a vrátila se do paláce, aby vyčkala, co se bude dít. Je ale otázkou, jestli se kvůli ní národ a celý svět dozví čerstvé novinky. Pokud půjde spát dřív, než se miminko narodí, dozví se všichni novinu až ráno.

- Mluvčí dvora připustil v krátké reakci pro Daily Mail, že věci se "vyvíjejí dobře". Porod začal dnes nad ránem přirozenou cestou.

- Momentálně je celá Británie ve fázi velkého očekávání, žádné nové zprávy z porodnice nepronikly.

- Byl upřesněn čas, kdy Kate převezli - těsně před šestou hodinou ráno.

- Porod vede zkušený lékař, bývalý gynekolog Alžběty II.

Kdepak, žádný rychlý přesun vrtulníkem z armádní základny, který William plánoval, se nekoná. Jeho manželka začala rodit na konci dovolené, kterou si princ, pracující jako záchranář, vybral v minulých dvou týdnech.

Po pár dnech, které nastávající rodiče strávili na venkově v Buckleburry, kde mají sídlo rodiče Kate, se na víkend přesunuli do Kensingtonského paláce. Evidentně proto, aby byli blíže porodnici. Do St.Mary´s Hospital v Paddingtonu byla Kate přijata dnes brzy ráno.

Rodit bude v soukromém křídle nemocnice "Lindo Wing", kde se narodil v roce 1982 i William. Pokud nedojde na nějaké komplikace (což se neočekává, protože průběh těhotenství byl až na úvodní nevolnosti pohodový), půjde o přirozený porod, u kterého by měla být Katina matka Carol a sestra Pippa.

Ani Kate ani William prý nevědí pohlaví miminka, které odsune strýce Harryho na čtvrté a strýce Andrewa na páté místo v následnictví na britský trůn.

Předpokládá se, že Kate otěhotněla v říjnu během dovolené, kterou s manželem strávili na lodi v Jižním Pacifiku.

Sdílejte článek

Přečtěte si také