TopStar

28. února 2020 16:25

VIDEO: Buď dáma. Zhubni! Hvězda seriálu Sex ve městě upozorňuje na nesmyslný tlak na ženy

Kampaň Be A Lady They Said (ZDROJ: girls.girls.girls.magazine)

Cynthia Nixton, která se proslavila rolí Mirandy v seriálu Sex ve městě, natočila videoklip, který má upozornit na nesmyslný tlak vyvíjený na ženy. „Buď dáma“, tak zní první slova ve videu, které už shlédly miliony lidí. Pak následuje smršť protichůdných požadavků, které dnešní svět od žen vyžaduje.

Krátký film zveřejnil Girls. Girls. Girls. Magazine, blog, který se zaměřuje na absurdní požadavky, kterými jsou ženy denně bombardovány ze všech stran. Od způsobu, jakým by měly mluvit, jak by se měly oblékat až po to, jak by se měly chovat. Herečka ve videu úderně recituje báseň autorky blogu, Camilly Rainville, která se v originálu jmenuje „Be a lady, they said“.

„Nebuď koketa, muži se nedokážou kontrolovat. Muži mají potřeby. Buď sexy, buď přitažlivá, nebuď tak provokativní. Říkáš si o to,“ zní v první části videa. Společnost, ve které žijeme, má velký vliv na to, jak ženy vypadají, jak se oblékají, jakou mají barvu vlasů. Dokonce i na to, jestli si nechají zvětšit rty nebo poprsí.

Celá kampaň zdůrazňuje, jak jsou ženská těla a jejich celková vizáž detailně rozebírána v médiích a na sociálních sítích. Z jedné strany slyšíte, jak je in být „krev a mlíko“, na druhé straně listujete časopisem, který je plný fotografií vyzáblých modelek a rad, jak zhubnout do plavek.

Jsi oplácaná? Zhubni. Jsi moc hubená? Měla bys začít jíst, vypadáš nemocně. Video zdůrazňuje věty, které většina z žen už někdy slyšela. „Zkus dietu. Bože, vypadáš jak kostra. Proč se prostě nenajíš? Vypadáš vyzáble, vypadáš nemocně. Mužům se libí, když je za co chytit.“

„Buď dáma“, opakuje se ve videoklipu. Být dámou zahrnuje i to, jak by měla žena komunikovat, kdy by se měla usmívat, kdy ne. Kdy by měla chodit ven a kdy by naopak chodit ven neměla. Slušná dáma se nenechá znásilnit, protože ví, jak tomu předejít. Co že by tedy ženy měly a neměly dělat? „Nenech se znásilnit, nepij tolik, nechoď sama, nechoď ven moc pozdě. Neoblékej se takhle, neopíjej se. Neusmívej se na cizí lidi. Nechoď ven v noci, nikomu nevěř.“ Smrští takových „rad“ končí video.

Kampaň neupozorňuje jen na to, jak by se ženy měly chovat a jak by měly vypadat podle mediálního vzoru, ale i na to, co od žen čekají muži a společnost vůbec. „Poskládej prádlo, uvař mu večeři, udělej ho šťastným. To je práce ženské. Budeš jednou skvělá manželka. Vezmi si jeho příjmení. Ty sis nechala i svoje příjmení? Šílená feministko. Dej mu děti. Ty nechceš děti? Jednoho dne je budeš chtít.“

Video režiséra Paula McLeana, zanechalo v lidech rozporuplné pocity. Na Vimeu má už přes 6 milionů shlédnutí, na Instagramu téměř 3 miliony a na Twitteru přes 1,5 milionu.

Sdílejte článek