TopStar

22. prosince 2013 21:47

Jana Fikotová

Vítězka britského talentu Susan Boyle se přiznala k handicapu

Zpěvačka Susan Boyle (52) přiznala, že jí před rokem diagnosikovali Aspergerův syndrom, který je poruchou autistického spektra.

Rodačka z Blackburnu se o své nemoci rozpovídala v rozhovoru pro britský týdeník The Observer. „Před rokem jsem navštívila specialistu a ten mi řekl, že mám Aspergerův syndrom a nadprůměrně vysoké IQ,“ prozradila Boyle, která měla v dětství problémy s učením. To bylo podle lékařů prý důsledkem poškození mozku způsobeného nedostatkem kyslíku při narození.

„Vždycky jsem věřila, že mě lidé nespravedlivě odsuzují. Teď už vím přesně, co mi vlastně je a cítím velkou úlevu. Myslím si, že mě tato diagnóza omezuje. Je to něco, s čím musím žít a pracovat, ale jsem teď aspoň klidnější,“ dodala zpěvačka.

Susan Boyle se do podvědomí veřejnosti dostala v roce 2009 zásluhou účinkování v soutěži Britain's Got Talent. Její debutové album I Dreamed A Dream (2009) se dostalo na první místo amerického i britského řebříčku. Stejně tak uspěla i druhou nahrávkou The Gift (2010). Se třetím albem se na vrchol dostala už jen ve Velké Británii.

Aspergerův syndrom patří mezi poruchy autistického spektra. Vyznačuje se především potížemi v komunikaci a sociálním chování, které jsou v rozporu s celkově dobrým intelektem a řečovými schopnostmi. Jedná se o celoživotní handicap.

-juf-

Sdílejte článek

Přečtěte si také