TopStar

28. ledna 2014 12:04

Jana Fikotová

Vivien Babišová – Její táta hýbe celou zemí. Co na ni říkáte?

Politiky Andreje Babiše a Martina Stropnického jsme potkali na premiéře slavného „britcomu“ Jistě, pane premiére! Zavítali sem snad za inspirací, jak správně vládnout v politice? A jak se vám líbí Vivien Babišová?

Martin Stropnický (budoucí ministr obrany?) britskou divadelní komedii pro Divadlo bez zábradlí přeložil a premiéru si nenechal ujít. Garde mu dělala nejen manželka Veronika Žilková, ale svého spolustraníka nemohl nechat ve štychu ani Andrej Babiš. Ten pro tentokrát do společnosti nevyvedl svou krásnou manželku Moniku, ale třináctiletou dceru Vivien, která rozhodně po matce roste do krásy.

Zda si Babiš přišel na premiéru britské divadelní komedie, kterou napsali Antony Jay a Jonathan Lynn po úspěchu televizního seriálu, jen odpočinout nebo se inspirovat není zcela jisté. Rozhodně se prý velmi dobře bavil. Ve Velké Británii tato hra láme od roku 2010 divácké rekordy a aspiruje na nejúspěšnější hru desetiletí.

V satiře, která svou ostrostí rozhodně umí pořezat, je mnoho vtipu a hlášek mířících právě na politickou scénu. Vláda je v krizi a premiér Jim Hacker má problém. Je třeba zachránit hlavně svou pozici a snad i před krachem zemi. Tajemník kabinetu Sir Humphrey Appleby má plán.

Je až neuvěřitelné, že tento scénář byl původně zamýšlen jako instruktáž pro manažery, demonstrující odstrašující chování politiků. Jenže díky televiznímu vysílání BBC si od osmdesátých let seriál získal mnoho příznivců a neuvěřitelný ohlas i u politiků. Margaret Thatcherová na jeho motivy napsala krátký skeč, ve kterém se objevila na Vánoce roku 1984. Původní seriál vyhrál třikrát po sobě ocenění britské televizní akademie BAFTA a v roce 2004 obsadil šesté místo v hlasování o nejlepší britský sitcom všech dob. V roce 2013 vznikl televizní remake s obměněným obsazením. Nyní se můžete i vy přijít pobavit na jedno z nejlepších představení, a to právě do Divadla bez zábradlí.

-juf-

Sdílejte článek
Štítky Veronika Žilková politika Andrej Babiš premiér Martin Stropnický

Přečtěte si také