TopStar

27. února 2018 10:30

Vše začíná po čtyřicítce: Hvězdy, které se proslavily až v pokročilém věku

Dnes už rozhodně neplatí pravidla, že by kariéra hereček končila při příchodu 40, jako tomu bylo dříve. A není to tak dávno, co hollywoodská kráska Nicole Kidman (50) při svém proslovu na předávání filmových cen vyjádřila obdiv vůči všem ženám, co se proslavily po čtyřicítce. O kom je tedy řeč?

‚‚Není to tak dávno. Ještě před 20 lety bychom byly staré železo, co se do světa filmu rozhodně nehodí. Teď je ale vše jinak,‘‘ nechala se slyšet Kidman na jedné ze slavnostních ceremonií. A je tomu skutečně tak. Hollywoodské krásky si nemohou stěžovat na věkovou diskriminaci. Některé hvězdy, kterým je už přes 40, vydělávají pořádné balíky, a dokonce se řadí mezi nejlépe placené herečky Hollywoodu. Třeba Amy Adams, Julia Roberts, Jennifer Aniston nebo Charlize Theron.

Některé herečky se do povědomí diváků a celého světa filmu dostávají právě až po čtyřicítce. A my jsme vám připravili tři, které jsou in a žádané i přes svůj věk.

Michelle Pfeiffer

Herecká kariéra této krásky si prošla mnoha vzlety i pády. Ačkoli si Michelle zahrála v trhácích jako Čarodějky z Eastwicku, Nebezpečné známosti nebo Zjizvená tvář, najednou ze světa filmu zmizela a slehla se po ní zem.

Pakliže v devadesátkách byla Pfeiffer jednou z nejvyhledávanějších hereček světa a byla permanentně nominována na Oscara, tak od roku 2000 se objevovala na plátnech stále méně a v jednu chvíli zmizela úplně.

‚‚Nikdy jsem nepřestala milovat svou práci. Cítím se mnohem klidnější, když mám nad čím pracovat. Ale začala jsem zkrátka být vybíravější, co se týče rolí. Začala jsem přemýšlet, kolik času budu trávit bez svých blízkých, a nakonec jsem začala být vybíravá tak, že jsem odmítala skoro každou roli. A ano, skutečně jsem na chvilku zmizela úplně,‘‘ nechala se herečka slyšet pro jeden z rozhovorů.

Dnes je krásce 59 let a teprve před nedávnem se začala opět objevovat na filmových plátnech. Z nejnovějších snímků se Pfeiffer objevila ve skandálním filmu Darrena Aronofskyho ‚‚matka!‘‘ a ‚‚Vražda v Orient expresu‘‘. Oba filmy sklidily úspěch a herečka se tak vrací do ‚‚starých‘‘ kolejí.

Winona Ryder

Jeden z nejzvučnějších návratů způsobila právě herečka Winona Ryder. Začátkem 90. let svět šílel láskou k této krásce, však získávala ty nejatraktivnější role ve snímcích Beetlejuice, Střihoruký Edward nebo Drákula. Už od svých 18 let byla Ryder jednou z nejžádanějších hereček vůbec. A ještě slavnější se Winona stala, když si začala románek se sex symbolem Johnny Deppem. ‚‚Vidím ji v roce 2040, jak stále hraje ve filmových trhácích. Má tolik energie a charismatu. A navíc je pro svou práci hrozně zapálená,‘‘ řekl o herečce Depp ještě v roce 1990.

Roku 1999 si Winona zahrála ve snímku Narušení, ale poté se od ní odvrátila štěstěna a místo nominací na Oscara a Zlatý glóbus přicházely jen nominace na Zlatou malinu a spousta projektů, které byly neúspěšné propadáky. A nešlo jen o kariéru. Roku 2001 byla Ryder zatčena z podezření za krádež z obchodu Saks Fifth Avenue. V kabelce herečky bylo nalezeno 8 různých léčiv, které evidentně brala zcela nekontrolovatelně. Od té doby se nepsalo o filmových úspěších herečky, ale o krádežích a možné drogové závislosti.

Winona se ale dala dohromady a její zkrachovalá kariéra se ukázala předčasným závěrem. V roce 2016 přišel seriál Stranger Things, kde Ryder ztvárnila hlavní roli. Projekt nadchl všechny kritiky a herečka se tak dostala opět na přední příčky vyhledávaných hereček.

Herečka tvrdí, že v jednu chvíli zkrátka nevěděla, co se sebou, a nátlak kariéry a slávy byl příliš silný. ‚‚Bylo velmi těžké najednou přejít k dospělým rolím. Najednou přišlo období, kdy jsem měla hrát dospělé ženy, ale já se stále asociovala s mladými dívkami a nevěděla jsem, jak na to. Po 30 to bylo nejhorší. Teď je mi ale už přes 40 a je to mnohem lepší,‘‘ nechala se Ryder slyšet pro britský Telegraph.

Kim Cattrall

Jeden z nejslavnějších seriálů světa Sex ve městě dopomohl i této herečce dostat se na přední příčky vyhledávaných hereček. Producenti seriálu vybrali Kim pro roli Samanthy Jones právě ve chvíli, kdy herečka oslavila čtyřicáté narozeniny. Ostatní herečky byly o 10 let mladší než Kim. Ale i role, kterou Cattrall ztvárnila byla o dost starší než její přítelkyně. A právě na tom byla postavena celá role Samanthy.

V polovině osmdesátých let byla Cattrall jednou z nejúspěšnějších hereček a zahrála si v kultovním filmu Figurina. Milovníci komedií si ji mohou pamatovat z Policejní akademie. I přesto je role Samanthy její osudovou a nikdo si ji nepřipomene jinak než jako součást čtyř kamarádek, co společně řeší spletité osudy a nástrahy života.

Cattrall se Sexem ve městě skončila definitivně a dnes natáčí seriál Sensitive Skin, kde hraje hlavní roli, 50letou ženu, která řeší krizi středního věku. Podle hereččiných slov už nechce hrát pochybné dámy středního věku, které spí se zajíčky. Teď ji zajímá psychologická stránka jejího věku. ‚‚Měli bychom vytvářet víc příběhů o ženách v tomto věku. Pomůže to mladým dívkám pochopit, jak se jejich život bude v průběhu doby měnit. To může ovlivnit jejich rozhodnutí,‘‘ nechala se Cattrall slyšet v jednom z rozhovorů.


Přečtěte si také