TopStar

12. března 2015 10:09

Ivana Nádvorníková

Zemřel autor Úžasné Zeměplochy a milovník klobouků Terry Pratchett

Tak, a je po legraci. Právě dnes totiž zemřel, doma a obklopen svou rodinou, autor humoristických fantasy románů Úžasná Zeměplocha Terry Pratchett (66). Pratchettovi byla v roce 2007 diagnostikována Alzheimerova choroba. Nevzdal se, a psal dál. Poslední knihu dokončil v létě.

Za jeho zásluhy o literaturu mu královna Alžběta v roce 2009 udělila rytířský titul. Od té doby mohl Pratchett používat titul sir.

Dva roky po diagnostikování choroby Pratchett oznámil, že hodlá podstoupit eutanázii ještě dřív, než se jeho nemoc dostane do kritického stadia. 1. února 2010 byl vyzván, aby na toto téma přednesl tzv. přednášku Richarda Dimblebyho (cyklus přednášek slavných lidí na aktuální témata běží od roku 1972).

Téma, o kterém měl Pratchett mluvit, se jmenovalo Shaking Hands With Death (Potřást si rukou se smrtí). Pratchett přednášku sice napsal, ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu se nemohl před posluchače dostavit osobě. Přečetl je za něj tedy jeho dobrý přítel, herec Tony Robinson (Baldrick ze seriálu Černá zmije).

Kdo byl Terry Pratchett

Sir Terry Pratchett, celým jménem Terence David John Pratchett (* 28. dubna 1948 – 12. března 2015), byl anglický autor fantasy knih, známý především svou sérií knih Úžasná Zeměplocha o fiktivním světě, který pluje vesmírem na krunýři obří želvy (dodnes vyšlo přes 30 dílů). Celkem je autorem zrhuba sedmdesáti knih. Do češtiny jeho dílo překládal Jan Kantůrek. Jako své záliby Pratchett uváděl „psaní, procházení, počítače, život“. Dobře je znám také díky své zvláštní zálibě v pokrývkách hlavy, což je vidět na zadních stranách obálek většiny jeho knih. Jeho díla byla zfilmovaná a hrála se i v Praze, v Divadle v Dlouhé.

Iv

Sdílejte článek
Štítky nemoc divadlo fantasy přednáška

Přečtěte si také