TopStar

8. února 2019 08:00

Tereza Šulcová

Zemřel filmový režisér Václav Vorlíček, připomeňme si jeho tvorbu

Ve věku 88 let zemřel filmový režisér Václav Vorlíček. Zemřel v nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Tuto nešťastnou událost potvrdil režisér Zdeněk Zelenka.

Vorlíčkův dlouholetý kamarád Zdeněk Zelenka smrt potvrdil. „Dnes kolem poledne mi telefonovala dcera mého kamaráda Václava Vorlíčka, abych sdělil veřejnosti tuto smutnou zprávu. Byl jsem zrovna v garáži a řeknu Vám, že jsem radši neodjel," svěřil se na svém facebooku Zelenka.

„Vždycky jsem obdivoval, jak chodil elegantně oblečen a myslím, že elegantní byly i jeho komedie. Nikdy vulgárnost, agrese, vždy nadhled, inteligentní humor, nadsázka. A fantazie! A jako jeden z mála rozuměl dětskému světu. Jsem si jist, že právě tohle učinilo jeho filmy nesmrtelnými,“ napsal Zdeněk Zelenka na sociální síť. Na začátku roku 2018 mu lékaři našli diagnostikovali rakovinu plic. S touto zákeřnou nemocí bojoval přes rok, ale nakonec jí podlehl.

Václav Vorlíček patřil k nejznámějším režisérům a scénáristům u nás. Párkrát si zahrál i ve filmech jako herec. V roce 2017 na 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary dostal cenu za přínos české kinematografii. Natočil řadu populárních pohádek včetně nejznámější pohádky Tři oříšky pro Popelku. Mezi další se řadí oblíbená Dívka na koštěti, Jak se budí princezny a Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Kromě filmů natočil i velmi kladně hodnocený seriál Arabela nebo Létajícího Čestmíra.

Vorlíčkova nejznámější tvorba

Vorlíček se proslavil hlavně díky komediálnímu filmu z roku 1966 - Kdo chce zabít Jessii, kde si hlavní roli zahrála herečka Olga Schoberová. Další známou komedií, která následovala, byl snímek Pane, vy jste vdova! z roku 1970. Herečka Iva Janžurová, která si tu zahrála hlavní roli, získala ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu fantastických filmů v Terstu.

Což takhle dát si špenát je další česká komedie od Václava Vorlíčka. Zde si zahráli herci Vladimír Menšík a Jiří Slovák. Vorlíčkovy děti milují nesmrtelnou Popelku. Ještě aby ne, film je velmi oblíbený i v zahraničí. V roce 2005 chtěl Vorlíček tuto pohádku aktualizovat, avšak nenašel žádný adekvátní scénář.

U dětí je dodnes oblíbeným seriálem Arabela. V seriálu se setkáváme se dvěma odlišnými světy, říší pohádek a říší lidí. Seriál má celkem 13 dílů. Film Rumburak z roku 1984 lehce navazuje na tento seriál. Seriál má pokračování pod názvem Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, který má již 26 epizod.

Pohřeb Václava Vorlíčka se bude 12.února ve 12 hodin ve Strašnicích, jak sám potvrdil režisér Zdeněk Zelenka.

Sdílejte článek

Přečtěte si také