TopStar

14. dubna 2018 08:43

Zemřel oscarový režisér Miloš Forman

Po krátké nemoci zemřel ve Spojených státech v pátek 13. dubna režisér Miloš Forman. Čáslavský rodák skonal ve věku 86 let. Pro ČTK promluvila jeho žena Martina Formanová.

‚‚Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími," nechala se pro ČTK slyšet režisérova žena Martina Formanová. ‚‚Poslední rozloučení bude v úzkém rodinném kruhu,‘‘ dodala.

Život Miloše Formana byl už od jeho útlého dětství nelehký. Jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře, on vyrůstal v domově mládeže, nepřijali ho na vytouženou DAMU... Nakonec se stal mladík Miloš studentem FAMU oboru scénáristiky a dramaturgie, kde začal tvořit své první kinematografické počiny. I když si pár rolí jako herec střihl, jeho osudové místo bylo vždy v režisérském křesle.

Samostatně režíroval v roce 1963 svůj první debut, který se uvádí pod souhrnným názvem ‚‚Konkurs‘‘. Prvním jeho celovečerním filmem byl snímek ‚‚Černý Petr‘‘, který se dočkal nejednoho ocenění. Roku 1967 přišel na svět jeho nejznámější český film ‚‚Hoří má panenko‘‘, který skvěle vyobrazuje veškeré neduhy české společnosti a je stále aktuální.

Mezi jeho další fenomenální počiny patří snímek ‚‚Taking Off‘‘, za který získal cenu britské akademie BAFTA za nejlepší režii. O něco později vychází ‚‚Přelet nad kukaččím hnízdem‘‘ na motivy knihy spisovatele Kena Keseyho. I když si s hlavním protagonistou Jackem Nicholsonem nesedl, profesionálně se sladili a snímek tak získal 4 Zlaté glóby a nespočet dalších cen. Dále stojí za zmínku film ‚‚Vlasy‘‘, ‚‚Ragtime‘‘, Lid versus Larry Flynt‘‘ no a samozřejmě ‚‚Amadeus‘‘. Film, který získal 13 nominací na Oscara, z nichž 8 bylo proměněno ve zlatou sošku, mu přinesl druhého Oscara za režii.

Miloš Forman byl ženatý celkem třikrát. Měl celkem čtyři syny, dvojčata Matěje a Petra se zpěvačkou Věrou Křesadlovou, narozené roku 1968. Z posledního manželství s Martinou Zbořilovou se mu narodili Andrew a James. Přesto, že Miloš Forman nebyl rodilý Američan a ve Spojených státech začal tvořit až kolem čtyřicítky, patřil a bude patřit mezi nejlepší americké tvůrce novodobé historie, v jehož osamocených hrdinech bojujících za svobodu si najde něco ‚‚svého‘‘ snad každý divák.


Přečtěte si také