TopStar

16. dubna 2018 13:00

Zemřel seržant Hartman z kultovního snímku Olověná vesta

Hollywoodský herec Ronald Lee Ermey skonal v noci na dnešek ve věku 74 let. Proslavila ho především role seržanta Hartmana ve snímku o válce ve Vietnamu ‚‚Olověná vesta‘‘. O hercově smrti informoval na sociálních sítích jeho manažer Bill Rogin. Ronald prý zemřel na zápal plic.

R. Lee Ermey byl v mládí pořádný floutek. Měl nespočetkrát potíže se zákonem, několikrát byl zatčen a soudce mu dal na výběr mezi dvěma možnostmi - buď nastoupí problémový Ermey do armády, nebo půjde do chládku. Ronald nebyl hloupý a strávil tak 11 let u námořnictva. Celých 14 měsíců ve Vietnamu, kdo jiný by tedy mohl zahrát roli ve snímku Stanleyho Kubricka tak autenticky. Ermey nebyl pouhým hercem, ale i technickým poradcem a dokonce si mohl napsat vlastní dialog a při natáčení improvizovat, což nebylo Kubrickovi a jeho pedantství vůbec podobné.

Stanley se později nechal slyšet, že práce s Lee Ermeym byla nejsnazší za celou dobu jeho režisérského působení. Ronald byl za svou roli dokonce nominován na cenu Zlatého Globu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Od tohoto úspěchu se herec objevil v nejméně 60 filmech a dokonce si zahrál i masochistického vraha ve snímku ‚‚Texaský masakr motorovou pilou‘‘. Vojenská role a jeho armádní osud ho však nikdy neopustily a Lee se tak objevil jako vojenský velitel i v seriálech ‚‚Simpsonovi‘‘, ‚‚Family Guy‘‘ či ‚‚House‘‘ (zde ztvárnil otce doktora House).

V soukromém životě se Ermeymu dařilo - roku 1975 si vzal půvabnou Nilu, která mu porodila 4 děti, a se kterou strávil dlouhé a šťastné manželství až do posledních chvil svého života.


Přečtěte si také