TopStar

16. dubna 2015 10:14

Lenka Zajícová

Zemřel Stanislav Gross – nejmladší český premiér podlehl ALS

Podle deníku idnes.cz včera večer zemřel expremiér Stanislav Gross ve věku 45 let. Zprávu potvrdila mluvčí ČSSD Eva Gregorová.

Stanislav Gross zemřel po dlouhodobé nemoci, trpěl amyotrofickou laterální sklerózou. Gross měl manželku Šárku a dvě dcery, Natálku a Denisu. V letech 2000–2004 byl ve vládách Miloše Zemana a Vladimíra Špidly ministrem vnitra. V letech 2004–2005 zastával funkci předsedy vlády ČR. Ve věku 34 let se tak stal nejmladším ministrem v historii České republiky.

K úmrtí Stanislava Grosse se vyjádřil i prezident Miloš Zeman „Pan prezident v této těžké chvíli vyjadřuje upřímnou soustrast rodině a blízkým,“ řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Právě Miloš Zeman byl ten, kdo Stanislava Grosse jmenoval v roce 2000 ministrem vnitra. Stanislav Gross se loni veřejně omluvil slovy: „Všem vám, kteří jste mi před lety důvěřovali a pak jste měli pocit, že jsem vás zklamal, tak se vám omlouvám.“

Gross byl vyšetřován kvůli několika obytným jednotkám a vlastnictví akcií firmy Moravia Energo.

Amyotrofická laterální skleróza a Ice Bucket Challenge

Ice Bucket Challenge, která zachvátila loni celý svět, se věnovala právě této nemoci. ALS Association se tak snažila seznámit širokou veřejnost s touto smrtelnou chorobou. Projekt měl obrovskou odezvu především u celebrit. Každý vyzvaný si měl na sebe vylít kbelík studené vody nebo poslat na konto jakoukoliv částku. Za rok se vybrala skoro miliarda dolarů.

Sdílejte článek
Štítky Miloš Zeman ministr vláda Stanislav Gross skleróza

Přečtěte si také